Sorularla Sailor Moon
Sailor Moon Forum -> Sailor Moon

 
Yazar Mesaj
matthew
Kullanıcı Eşyası

Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?Yaş: 26
Kayıt: 19 Ekm 2011
Mesajlar: 135
Nerden: Eskişehir
Teşekkür: 30

Durumu: Çevrimdışı

Sorularla Sailor Moon Konu: Sorularla Sailor Moon Alıntıyla Cevap Gönder
Sailor Moon Nedir?

Sailor Moon 200 bolumu, 3 tane sinema filmi, sayısız special şovu, yüzlerce kitabı, 18 cilt manga'sı ve ayrıca gercek aktörlerin oynadığı çok sayıda Alman ve Japon müzikalleri olan, Japonyada rating rekorları kırmış, Internette yüzbinlerce websitesi olan ve dünyada en az 40 ülkede yayınlanmış çok populer bir Japon çizgi filmidir.


O kadar popüler mi?

Tahmin bile edemeyeceğiniz kadar popülerdir. Şu anda dünyada milyonlarca hayranı olduğu biliniyor. Fransa, Almanya vb. ülkelerde Sailor Moon gösterildiği süre zarfında o ülkelerde 1 numara olmuş ve bu ülkelerdeki Sailor Moon sevgisi inanılmaz bir boyuta ulaşmıştır. Hatta Sailor Moon'un yayınlandığı süre zarfında Almanya'daki hemen hemen bütün büyük dükkanlarda özel bir Sailor Moon köşesi kurulmuştur.

Konusu nedir peki ?


Konusu temel olarak bir grup savaşçının dünyayı evrendeki kötü güçlerden korumak için verdikleri şavaştır. Bu savaşçıların her biri gücünü güneş sistemindeki bir gezegenden, uydudan veya asteroidden almaktadır. Sailor Moon konularına göre 5 sezona ayrılmaktadır: Klasik, R, S, SuperS ve Stars. Her sezonda farklı bir düşmana karşi savaşılmakta ve farklı bir konu işlenmektedir.
Ama Neden?!
(bu soru ve cevap Ninal tarafindan eklenmiştir)
Neden sürekli uzaylılar dünyayı ele geçirmeye çalışır ve süper kahramanlar da dünyayı kurtarır hiç düşündünüz mü? Bazı insanların sadece 'saçmalık' ve 'şiddet' olarak nitelendirdiği Sailor Moon dünyanın ne kadar güzel olduğu ve bizim bu dünyayı çok iyi korumamız gerektiğini anlatıyor(duygu sömürüsü yapmak istemiyorum). Temelini bundan alan bütün yayınların amacı insanlara bunu göstermektir. Evrendeki diğer varlıklar bu dünyayı çok beğendikleri için ele geçirmek istiyorlar.

Neden evrenin diğer varlıkları ('kötüler' diye nitelendiklerimiz) dünyamızı zor kullanarak ele geçirmeye çalışıyorlar? Onların içindeki nefret duygusu nasıl oluyor? Bir kere hiçbir varlık durup dururken 'kötü' olmaz. Onları 'kötülüğe' ve nefrete zorlayan sayısız şeyler vardır. Sevgisizlik ve yalnızlık gibi... Sailor Moon genellikle her 'kötüyü' 'iyi' yapar. Onlara doğruyu gösterir.

Sadece bu kadar mı? Tabiki hayır! Neden Sailor Moon sürekli 'Bunu sizler olmadan başaramazdım' diyor? Usagi 'nin başına en 'kötü' şeyler bile gelse (ve geldi!), o yalnız olmadığını bilir. Eğer Sailor Moon'un yanında diğer Sailor Senshi olmasaydı o zaman savaşta yenilirdi.

İşin zor kısmı Sailor Moon'u izlerken (veya okurken) bu mesajları almak zordur. Ama dikkatli inceleğince herkez bunu anlayabilir.

Bu yazı Sailor Moon'un sadece bu konuya yöneldiğini anlatmıyor (korkmayın aksiyon hayranları) Sailor Moon'u izlerken gülmemek, duygulanmamak, heyecanlanmamak... vs. mümkün değil.

Konusu oldukça sıradan ve basit yani.... Yanılıyor muyum?


Eğer böyle bir düşünceniz varsa, yanıldığınızı çok kısa bir sürede anlayacaksınız. Sailor Moon'un hikayesi o kadar karışık ve derinlemesinedir ki, Brezilya dizileri bile yanında boş kalır. Sailor Moon'u seyrederken mutluluğun ve korkunun, komedinin ve gerilimin, romantizmin ve acımasızlığın, umudun ve umutsuzluğun en yoğununu yaşayıp, fedakarlığı ve ihaneti görebilirsiniz.
Sailor Moon'un en önemli özelliklerinden biri de derinlemesine karakter tahlilleridir. Zamanla o kadar çok alışırsınız ki, karakterlerin aslında gerçekten yaşayıp yaşamadığını merak etmeye başlarsınız. Üstelik Sailor Moon'un hikayesini geçtiği mekanlar tamamen gerçek hayattan alınmıştır. Sailor Moon'un yaşadığı yer olan Juuban Mahallesi, gittiği okul, alışveriş merkezi, parklar, cafeler, Rei'in tapınağı ve benzeri yerler aynen çizgi filmde gördüğünüz gibi birebir gerçek hayatta Tokyo'nun Juuban mahallesinde bulunmaktadır.

Sailor Moon'un kaynağı nedir? Bunun yaratıcısı kim?


Sailor Moon'un yaratıcısı Naoko Takeuchi adında bir Japon bayandır. Sailor Moon'u 1992 yılında bir dergi için çizmeye başlamıştır. Bu çizimler (manga) çok kısa bir süre içinde Japonya'da çok büyük bir ilgi uyandırmiş ve daha üstünden bir sene geçmeden anime (çizgi film) versiyonu hazırlanmış ve Japonya'da yayınlanmıştır. Bu çizgi film Japonya'da rating rekorları kırmaya başlayınca yabancıların da dikkatini çekmiş ve diğer dillere çevrilip diğer ülkerlerde de yayınlanmaya başlanmıştır. Şu ana kadar dünyada en az 40 ülkede yayınlandığı bilinmektedir.
Sailor Moon'un Japonya'daki şu anki durumu nedir?
Sailor Moon 1997 yılına kadar Japonya'da kesintisiz 5 yıl yayınlandıktan sonra yayınına ara verilmiştir. Bu aranın nedeni yaratıcısı ve yazarı olan Naoko Takeuchi'nin evlenmesi ve Sailor Moon'un yayın haklarına sahip olan şirketle bazı problemler yaşamasıdır. Bu problemlerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz:
Bu şirketin, Naoko tarafından çizilen orjinal Sailor Moon çizimlerini kaybetmesi nedeniyle Naoko'nun yaşadığı üzüntü,

Naoko'nun 5 yıl boyunca kesintisiz çok ağır koşullar altında çalışması nedeniyle yaşadığı yorgunluk,

Şirketin Naoko'ya Sailor Moon hayranlarından gelen mektupları ulaştırmaması.... gibi sorunları sayabiliriz.

Peki Sailor Moon bitti mi? Yeni bölümleri olmayacak mı?


Yeni bölümler olacağı söyleniyor, ama ne zaman olacağı bilinmiyor. Yapımcılar şu anda ellerindeki bölümleri kalan diğer ülkelere de satıp Sailor Moon'un dünyada giderek ününün artmasını sağlıyorlar. Üstelik Japonya'da gerçek aktörlerin oynadıkları Sailor Moon müzikalleri 10 senedir devam ediyor ve her Japonya turnesine çıktıklarında kapalı gişe oynuyor. Uzun bir aradan sonra, özel renkli çizimleri gösteren "Sailor Moon Art Book" kitaplarının 6.sı piyasaya sürüldü ve yüksek fiyatına rağmen kısa sürede tükendi. Ayrıca Naoko Takeuchi "Sailor Moon World" adlı yeni bir kitabın hazırlandığını ve yayıncı şirketiyle olan sorunların çözülmesi durumda piyasaya sürüleceğini açıkladı. Bunlardan daha da önemlisi Sailor Moon'un Japonya'da 1. bölümünden itibaren tekrar televizyonda yayınlanmaya başlaması. Uzmanlar bu tekrarın yeni genç kuşağın Sailor Moon'la tanıştırılması için yapıldığını ve bunun Japonyada sadece yeni bölümleri çizilecek eski çizgi filmler (anime) için yapıldığını ve Sailor Moon'un yeni bölümlerinin yapılacağına delil olduğunu söylüyorlar.
Ben TRT'de yayınlanan bölümleri seyrettim.
Sailor Moon'daki herşeyi görmüşümdür....
Asla böyle bir düşünceye kapılmayın. Sailor Moon dünyası o kadar geniştir ki hayal bile edemezsiniz. Eğer sadece TRT'de yayınlanan bölümleri izlediyseniz, Sailor Moon'un 5'te 1'ini bile görmüş sayılmazsınız.Sailor Moon hakkında farklı kaynaklarda farklı bilgiler okumaktayım. Neden acaba?
Sailor Moon'un iki kaynağı vardır:

Sailor Moon'un yaratıcısı Naoko Takeuchi tarafindan yazılmış, çizilmiş ve yayınlanmış olan orjinal 18 ciltlik toplam yaklaşık 3500 sayfa tutan Manga,

Orjinal Manga'yi temel alan ve hikayelerini temel alıp değiştirerek işleyen ve bir Japon firması ( Toei ) tarafından yapılan anime (yani şu anda televizyonda gördükleriniz)

Anime versiyonu temel olarak manga'yı alır. Manga'daki hikayeleri anlatır ve aynı karakterleri kullanır, ama oldukça farklıdır. Manga versiyonunun hedef kitlesinin yaş ortalaması daha büyüktür ve daha hikayeler oldukça farklı bir şekilde işlenir. Mesela 1. sezonun sonunda anime versiyonunda Sailor Moon arkadaşlarının desteği ile gücünü ve kristali kullanarak Queen Berly'i yok etmektedir. Halbuki manga versiyonunda Sailor Moon savaş sırasında ağır yaralanır ve Sailor Venus liderliği ele alarak gümüş kristali bir kılıca dönüştürür ve kılıcı Queen Berly'in karnına saplayarak Queen Berly'i öldürür. Yine 1. sezondan başka bir örnek verecek olursak, anime versiyonunda Sailor Moon'un 1000 yıl önceki Ay Krallığı zamanında bir Prenses Serenity adlı prenses olduğu ve Prens Endimiyon'a aşık olduğu ama Queen Berly ve Queen Metallia'nın Ay Krallığına saldırdıkları ve Prenses Serenity ve Prens Endimiyon'un Queen Metallia tarafından öldürüldüğü anlatılmaktadır. Halbuki manga versiyonunda, sadece Prens Endimiyon'un Queen Metallia tarafından öldürüldüğü ve bunu öğrenen Prenses Serenity'nin ise aşk acısına dayanamayarak kalbine bir bıçak saplayıp intihar ettiği anlatılmaktadır. Görüldüğü gibi anime versiyonu hikayeyi küçük çocukların da seyredebilmesi için değiştirmiş ve hafifletmiştir. Her ne kadar anime versiyonu daha çok insan tarafından bilinse de, son söz hakkı her zaman manga'ya verilmekte ve en doğru ve geniş kaynak sayılmaktadır. Çıldırmış Durumda~ Beshikutashu ~
Usagi <3 Seiya ihihihhi .3
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 09 Ksm 2011 1:07
Prenses Nur
Kullanıcı Eşyası

Vazgeçilmez Üye
Vazgeçilmez ÜyeYaş: 22
Kayıt: 15 Ekm 2011
Mesajlar: 539
Ünvan: Prenses
Puan: 350
Nerden: bilgisayarının başından
Teşekkür: 118

Durumu: Çevrimdışı

Sorularla Sailor Moon Konu: Yanıt: Sorularla Sailor Moon Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
O kadar popüler mi?

Tahmin bile edemeyeceğiniz kadar popülerdir. Şu anda dünyada milyonlarca hayranı olduğu biliniyor. Fransa, Almanya vb. ülkelerde Sailor Moon gösterildiği süre zarfında o ülkelerde 1 numara olmuş ve bu ülkelerdeki Sailor Moon sevgisi inanılmaz bir boyuta ulaşmıştır. Hatta Sailor Moon'un yayınlandığı süre zarfında Almanya'daki hemen hemen bütün büyük dükkanlarda özel bir Sailor Moon köşesi kurulmuştur


Nee Çıldırmış Durumda Almanya'ya gitmek istiyorum o zaman Çok Mutlu Hoş orda yaşayan bir arkadaşa dedim ama arkadaştan tık yok Madde Bilgilendirdiğin için teşekkürler bu yazının çıktısını alıp sınıfımdaki ''sm ne?'' diyen herkese göstermek istiyorum Gülücük Dağıtıyor cidden Gülücük Dağıtıyor

CNBLUE-SS501-Led Apple-NU'EST-B.A.P-No Min Woo
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et 09 Ksm 2011 1:21
matthew
Kullanıcı Eşyası

Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?Yaş: 26
Kayıt: 19 Ekm 2011
Mesajlar: 135
Nerden: Eskişehir
Teşekkür: 30

Durumu: Çevrimdışı

Sorularla Sailor Moon Konu: Yanıt: Sorularla Sailor Moon Alıntıyla Cevap Gönder
Keşke türkiydede bir numara olsabilseymiş nerdeeeee Çılgın bizim sınıftakiler konu açılınca one yiyecek bişeyse yap getir diyoları eskiden Çok Mutlu Kahkaha Atıyor artık git gide unutuluyor ( biz hariç ) tuaf tuaf winx e bırakıyo ay savaşçısı yerini zaten tv de gösterilmiyo zamane çocukları nirden bilecek :/~ Beshikutashu ~
Usagi <3 Seiya ihihihhi .3
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 09 Ksm 2011 1:33
 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [ 3 mesaj ]
Geçiş Yap:   

 
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız