POLLLYANNA
Sayfaya git: 1, 2, Sonraki

Sailor Moon Forum -> Kitap, Şiir ve Yazılar -> Kitaplar (Çeviriler)

Yazar
Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?

Durumu: Çevrimdışı

MoonLiqhT
Alışıyorum Galiba?
POLLLYANNA Konu: POLLLYANNA
Alıntıyla Cevap Gönder

Ünlü kitap karakterleri 1 – Pollyanna

Ünlü kitap karakterleri 1 – Pollyanna“Anne, bu ekmek bayatlamış!”,“Aaa ne iyi oldu, ben de köfte yaparken lazım olacak ufalanmış ekmek yok diye üzülüyordum, onu kullanırım artık.” “Oğlum matematik sınavından iki almışsın, ne olacak şimdi?”, “Ama babacığım aslında iyi oldu, artık sonraki sınava daha çok çalışmak için bir sebebim var.” “Kurt Cobain’in erkenden ölmesi çok kötü olmadı mı sence de?”, “Kötü tabii ama böylece sonsuza kadar bir efsane olarak anılacak.” Sizin de etrafınızda böyle insanlar var mı? Belki de siz bu kadar iyimsersinizdir. Ne mutlu size. Pollyanna’yı tanımıyor olamazsınız haliyle. İşte ünlü kitap karakterleri serimizin ikinci ismi: Pollyanna.

Eleanor Hodgman Porter’ın 1913 tarihli romanı Pollyanna, çocuk edebiyatının en kült eserlerinden biridir. Çocuk edebiyatı deyip de küçümsemeyelim, bu tip klasiklerin bir kısmı yetişkinlik döneminde de rahat rahat okunur, hatta değerleri daha iyi anlaşılır. Pollyanna da biraz öyle işte.

Eleanor H. Porter, 1907 yılında Miss Billy isimli bir kızın başından geçenleri anlattığı üç kitap yazmış ve bunların kazandığı başarıdan sonra Pollyanna fikrini geliştirmiştir.

Ünlü kitap karakterleri 1 – PollyannaRoman, Pollyanna Whittier isimli küçük bir kızın etrafında döner. Annesini çoktan kaybetmiş olan kıza, hayattayken babası tarafından öğretilen bir oyun vardır: Mutluluk oyunu. Her türlü talihsizlik, kötülük ve sıkıntıdan mutlaka iyi bir sonuç çıkarabilmek üzerine kurulu bir oyundur bu. Babası sanki başına gelecekleri bilmiş gibi kızını kendince hayatın zorluklarına bu şekilde hazırlamıştır. Babasının ölümü üzerine son derece zengin bir kadın olan teyzesi Polly’nin yanına yerleştirilir Pollyanna. Annesi, iki kız kardeşi olan Polly ve Anna’nın isimlerini birleştirerek koymuştur onun adını bu arada.

Polly teyzesi, renksiz ve durgun küçük bir kent olan Beldingsville’de yaşamanın getirdiği bir huysuzluk ve mutsuzluk içindeyken, Pollyanna’nın gelişi sadece onun değil çevresindeki herkesin hayatına heyecan ve neşe katar. Yaşama sıkı sıkı bağlı olan bu küçük kız, insanları kış uykularından uyandırır, onları zorla mutlu eder. Zamanla kent sakinleri buna alışır ve Pollyanna’nın neşesi onlara da bulaşır. Ona “tatlı limon” der herkes.

Kurdeleli saçları, gülen yüzü, pileli etekleriyle her fırsatta insanların karşısında bitiveren Pollyanna, hasta, sakat, sevdiklerini kaybetmiş olanlara kendi yaşama sevgisinden bir parça aktarır. Onları konuşmaya ikna ettiğinde, hayatın olumlu taraflarını görmelerini de baştan garantiler. Böyle bir becerisi vardır kızın.

Kendisi için de aynı şekilde davranmayı becerir, yani ikiyüzlü değildir. Doğum günü hediyesi olarak oyuncak bebek beklerken koltuk değnekleri aldığı zaman iyi ki onlara ihtiyacı olmadığı için sevinir. Kaza geçirip sakat kaldığında ise arayıp tarayıp memnun kalacak küçük detaylara ulaşmasını bilir.

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
24 Mar 2008 18:22
gusbel_sitav
Ay Fedaisi
Ay Fedaisi

gusbel_sitav
Ay Fedaisi
POLLLYANNA Konu: Yanıt: POLLLYANNA
Alıntıyla Cevap Gönder
Öncelikle paylaşımın için çok teşekkür ederim MoonLiqhT.
Bu kitaptaki karaktere çok sinir oluyordum kendimi çok kasıyordum ve kitabı okumayı kestim:o
Bir insan bu kadar iyi olmamalı yaaa. Çılgın Çılgın
Polyanna'nın evine hırsız girse gene olumlu bakar bu işe ve derki;

"Zaten evdeki eşlerda pek eskimişti iyi oldu bu hırsızın eve girdiği" der. Kahkaha Atıyor

Tabiki kitabı sevenlere saygım sonsuz...

Spoiler:

chibi_chibi_tr çook teşekkür ederim. Harikasın.. (benim ilk imzam)

Spoiler:

Ay Prensesi Usagi çok teşekkür ederim. Bayıldım buna.. Hayranlık Besliyor (İşte ikinci imzam)
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger  
25 Mar 2008 0:01
Niru
Vazgeçilmez Üye
Vazgeçilmez Üye

Teşekkür: 7

Niru
Vazgeçilmez Üye
Alıntıyla Cevap Gönder
Bende kitabi okumadim ama sanrim daha cok cocuklar icin.. o.O
Ama bunun animesi vardi ve onu cocukken hep izlerdim XD ama kizin kahverengi saci vardi °-°

Spoiler:

En Yukarı Git
25 Mar 2008 15:23
merkür prensesi
Venüs Savaşçısı
Venüs Savaşçısı

Teşekkür: 12

merkür prensesi
Venüs Savaşçısı
Alıntıyla Cevap Gönder
Pollyanna'yı severek okumuştum ama ne yalan söyliyeyim iyimser karakterleri pek sevmemişimdir Şaşırmış Durumda yani azcık ayakları yere basan karakterleri daha çok seviyorum ^^'

animesini ben de izlerdim ordaki adı da Ann'di hatta Çok Mutlu animeyi çok iyi hatırlıyorum ama adını unuttum Çıldırmış Durumda

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et  
26 Mar 2008 19:51
Tangel
Ay Fedaisi
Ay Fedaisi

Teşekkür: 34

Tangel
Ay Fedaisi
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu kitap benim hayatımı değiştirmişti. Çünkü insanlar olumsuzun yanında aslında olumluyu göremeyecek kadar kör olmalarından nefret ederim. Bu kitap aslında iyimser ama bana hatırlattığı en büyük şey bu dünyada olumsuz şeylerin yanında olumlu şeyleri görmemi ve bu hayatın tadını vererek yaşamama sebep olan bir eserdir. Hayranlık Besliyor

Ben asıl kötülüklerin karşısında başımız dik olarak yaşayıp da mücadele etmenin daha zor olduğunu fakat bu kötülüklere karşı sevgi ve iyimserliğimizle başarabileceğimize inanıyorum çünkü; (başımdan geçen bir olaydır bu):

Daha iki yaşımda iken ciddi bir rahatsızlık geçirdim ve 4 ya da 5 sene konuşamadım. Doktorların dediğine göre kendimi tamamen üzüntüden kapatmışım dış dünyaya. Sonra annem ile duygusal bir konuşma ile kendimi dış dünyaya açmışım. İşte o günden sonra asla ama asla mücadeleden vazgeçmemem gerektiğini anlayarak çok geçmeden karşıma bir mahallede (amcamlardaydık) iken bir kız gördüm. Oyun oynuyorduk. Kardeşi yanında idi ve gözlerinin görmediğini öğrendim. O an ona sevgi ve minnettarlığımı göstermek istedim ama yanlış anlar diye korktum. Aradan bir kaç yıl geçince de onu düşünüyordum ki onun benim yanıma gelip özlediğini belitmesi ve üstelik sıkı sıkıya elimi tutup bırakmaması beni hem şaşırtmıştı hem de sevindirmişti. Birkaç kere daha görüştük ve bu sefer birbirimize hep şakalar yapıp takıldık ve güldük. O an onunla gülüp eğlenmek ve gözlerinde olan görme bozukluğuna aldırmadan güzel ve hoş hatta ders alıcı şeyler konuşabilmek bana en hazzı vermiş oluyordu. Hayranlık Besliyor

Onun deyimi ile beni düşünerek hayatın tadını çıkarmasını bil ve benim yerime de eğlen çünkü ben senin ruhundaki saflığı ve temiz sevgiyi en derin bir şekilde, hiç olmadığı kadar hissetmekteyim. Hayranlık Besliyor

ADAŞIM, seni çok seviyorum, inanıyorum ki şuan beni düşünüyor ve özlüyorsundur. Hayranlık Besliyor

Sizinle paylaşmak istedim sadece Kayan Gözler

KALBİMİN ANAHTARINI BULUP İÇİMDEKİ MANZARAYI KEŞFEDEBİLEN HERHANGİ BİR KİŞİ İÇİMDE HAPSOLMAYI GÖZE ALMIŞTIR
En Yukarı Git
27 Mar 2008 20:48
tweety
Vazgeçilmez Üye
Vazgeçilmez Üye

Teşekkür: 36

tweety
Vazgeçilmez Üye
Alıntıyla Cevap Gönder
benn bu kitaba başlamıştm ama bi türlü biterememişştmmm xD

Usui Takumi <3

bir sürü öpücük Tusa'ya :3
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et  
27 Mar 2008 21:06
princess mercury
O Bir Yıldız!
O Bir Yıldız!

Teşekkür: 59

princess mercury
O Bir Yıldız!
Alıntıyla Cevap Gönder
ben bu kitabı taaaa küçükkene okumuştum Çok Mutlu .çok sevmiştim Hayranlık Besliyor .ara sıra hala okuom Çok Mutlu

by tusako
En Yukarı Git
27 Mar 2008 21:09
maron nagoya
Venüs Savaşçısı
Venüs Savaşçısı

Teşekkür: 1

maron nagoya
Venüs Savaşçısı
Alıntıyla Cevap Gönder
ben çok eskiden okumuştum fena değildi

arigato gozaimasu küçük-melek
....Efsanevi Sihirli Şovalyeler...
...Hikaru Shidou... ...Umi Ryuuzaki... ...Fuu Hououji ....

Burası Cephiro... İnanan kalp Cephiro'da güç olur...
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger  
27 Nis 2008 13:01
sln
Sağlam Üye
Sağlam Üye

Teşekkür: 3

sln
Sağlam Üye
Alıntıyla Cevap Gönder
bence güzel bir kitap.

En Yukarı Git
24 Hzr 2008 21:02
Gold
Eternal Sailor Moon
Eternal Sailor Moon

Teşekkür: 148

Gold
Eternal Sailor Moon
Alıntıyla Cevap Gönder
pollyanna en sevdiğim kitaplardan biridir Çok Mutlu
hatta Türk filmi bile vardı harikaydı Hayranlık Besliyor

by me ^_^
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger  
04 Tem 2008 21:22
venüs prensesi
Sevgi'nin Koruyucusu
Sevgi'nin Koruyucusu

Teşekkür: 23

venüs prensesi
Sevgi'nin Koruyucusu
Alıntıyla Cevap Gönder
çok güzel bir kitaptı gülmeyi öğretiyor ama ben o kitapta ağladığımıda bilirim Hayranlık Besliyor

En Yukarı Git
05 Tem 2008 10:36
michiru
Eternal Sailor Moon
Eternal Sailor Moon

Teşekkür: 60

michiru
Eternal Sailor Moon
Alıntıyla Cevap Gönder
çok güzel bi kitaptı önceden okumuştum Gülücük Dağıtıyor

En Yukarı Git
05 Tem 2008 11:00
sailor neptune
Eternal Sailor Moon
Eternal Sailor Moon

Teşekkür: 27

sailor neptune
Eternal Sailor Moon
Alıntıyla Cevap Gönder
Küçükken okumuştum
Güzeldi

Çok Mutlu ben yaptımm hehe Kahkaha Atıyor Eğlenmekte
En Yukarı Git
18 Tem 2008 11:04
!..@yShA..!
Üye
Üye

!..@yShA..!
Üye
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben bu kitabı okuyup yarısında bırakmıştım. Çünkü gerçekten biraz sıkıcıydı. Ne kadar sıkıcı olsa da bence çok güzel bir kitap. Paylaşımın için teşekkürler arkadaşım.. Katılıyorum!

En Yukarı Git
08 Ağu 2008 16:44
maron nagoya
Venüs Savaşçısı
Venüs Savaşçısı

maron nagoya
Venüs Savaşçısı
Alıntıyla Cevap Gönder
eh ben asla öyle iyimser falan olamam ve öyle insanlardan nefret ederim Kötülük Düşünmekte! Çıldırmış Durumda

arigato gozaimasu küçük-melek
....Efsanevi Sihirli Şovalyeler...
...Hikaru Shidou... ...Umi Ryuuzaki... ...Fuu Hououji ....

Burası Cephiro... İnanan kalp Cephiro'da güç olur...
En Yukarı Git
24 Ekm 2008 16:28

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder Sayfaya git: 1, 2, Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [ 17 mesaj ]  

Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız