Rüzgar Gibi Geçti - Margaret Mitchell
Sailor Moon Forum -> Kitap, Şiir ve Yazılar -> Kitaplar (Çeviriler)

Yazar
Sevgi'nin Koruyucusu
Sevgi'nin Koruyucusu

Teşekkür: 9

Durumu: Çevrimdışı

tomoyo
Sevgi'nin Koruyucusu
Rüzgar Gibi Geçti - Margaret Mitchell Konu: Rüzgar Gibi Geçti - Margaret Mitchell
Alıntıyla Cevap Gönder
Konusu:İrlandalı Scarlett O'Hara Tara isimli çiftlikte yaşamaktadır. 12 Meşeler Çiftliği'nin varisi Ashley Wilkes'e aşık olduğunu düşünmektedir. Ashley'nin, kuzeni Melanie ile evlenme kararı aldığını öğrenir.

Scarlett, Ashley'nin evinde Rhett Butler ile tanışır. Ashley ve Melanie'nin evlenmesine engel olamayan Scarlett, çevresindeki erkeklerden biriyle acele bir evlilik yapar. Bu sırada Kuzey-Güney Savaşı patlak vermiştir. Melanie ve Scarlett'in kocası savaşagider. Scarlett'in kocası savaşta ölür.

Yasta olan Scarlett, Rhett ile dans ediyorSavaş, Güney'in şartlarını çok ağırlaştırır. Scarlett annesini kaybeder. Babası ise aklını yitirmiştir. Melanie ve Scarlett Tara'da birlikte yaşamaya başlarlar. Ashley'den haber alınamamaktadır. Savaş biter ve Ashley geri döner. Tara'nın vergilerini ödeyemeyen Scarlett, kızkardeşinin nişanlısı ile evlenir ve çiftliği kurtarır. Scarlett'in yeni özgür olmuş fakir zenciler tarafından saldırıya uğraması üzerine Rhett, Ashley ve karısı intikam almaya giderler. Scarlett'in ikinci kocası da çatışma sırasında ölür.

Scarlett'in Ashley'e olan takıntısı devam etmektedir. Ancak, Rhett Buttler ile ikinci evliliğini yapar. Bir kızları olur. Rhett, Ashley'i kıskanmaktadır. Bir gün kızını alır ve Paris'e gider. Ancak kızın annesini özlemesi nedeniyle üç ay sonra geri dönerler. Bu arada Scarlett ikinci çocuğuna hamiledir. Dönüşte yaşanan tartışma sonucu Scarlett bebeğini kaybeder. Bebeğin ardından kızlarının da ölümü ilişkilerini iyice sarsacaktır.

Melanie ölümcül şekilde hastalanır. Scarlett'ten Ashley ve oğluna bakmasını ister. Bu arada Scarlett Rhett'e âşık olduğunu farketmiştir. Melanie'nin evinde Scarlett'in Ashley ile ilgilenmesi Rhett'in Scarlett'i terketmesine neden olur.

Bu trajik aşk dörtgeninin fonunda, kuzey-güney savaşı ve güneyin yeniden yapılandırılması, Atlanta'nın yanışı, yaralı güney eyaletleri federasyonu üyeleri ile dolu tarlalar da kullanılmıştır. Titizlikle hazırlanmış sahneler, gün batımı görüntüleri, dramatik ve romantik müzik, trajik savaşı somut hale getirmek için kullanılan güney halk şarkıları, nükteli diyaloglarla Rüzgâr Gibi Geçti, en ünlü dünya klasikleri arasında yer almıştır.

kitabiın yazarı :Margaret Mitchell (1900-1949), Atlanta'da doğdu. Buradaki eğitiminden
sonra Northampton'daki Smith College'de okudu ve 1922-1926 yılları
arasında Atlanta Journal'da gazeteci olarak çalıştı.
Yazarın Amerikan iç savaşını ve savaş sonrasını anlatan tek kitabı
Rüzgâr Gibi Geçti ilk kez 1936'da yayınlandı. 1939'da aynı adla sinemaya
aktarıldı ve Oskar Ödülü kazandı.
Kitap, Amerika'nın en çok satan eseri olurken, filmi de en yüksek gelir
getiren film olma özelliğini 21 yıl süreyle korudu.

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et  
09 Eyl 2007 14:47
tomoyo
Sevgi'nin Koruyucusu
Sevgi'nin Koruyucusu

Teşekkür: 9

tomoyo
Sevgi'nin Koruyucusu
Rüzgar Gibi Geçti - Margaret Mitchell Konu: Yanıt: Rüzgar Gibi Geçti - Margaret Mitchell
Alıntıyla Cevap Gönder
hayatımda ookuduğum en önemli kitpalrdan biridir. konusu o kadar sürükleyici ve heyecan verici ki herkese okumasını tavsiye ediyorum.
bu kitabın filmi de var. mutlaka onu da izleyin.
scarleet ve rhettin aşkı okumaya değer bence Hayranlık Besliyor Hayranlık Besliyor

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et  
09 Eyl 2007 14:48
matrixsakini
Biri Beni Durdursun
Biri Beni Durdursun

Teşekkür: 34

matrixsakini
Biri Beni Durdursun
Rüzgar Gibi Geçti - Margaret Mitchell Konu: Yanıt: Rüzgar Gibi Geçti - Margaret Mitchell
Alıntıyla Cevap Gönder
Filmini izlemek hep aklımda. İsmini çok duydum. Kitabı elime geçse önce kitabı okumak isterim aslında. Ben bu konuya eğileyim Kahkaha Atıyor

En Yukarı Git
06 Eyl 2008 21:05
hemavaz
Ay Savaşçısı
Ay Savaşçısı

Teşekkür: 16

hemavaz
Ay Savaşçısı
Alıntıyla Cevap Gönder
bu kitabın ilk cildini okuduğum zaman orta sındaydım sanırım ve ikinci cildini bir trülü bulamamıştım. ne kadar üzüldüğümü bilemezsiniz. olayların en heyecanlı yerinde elinizden pat diye kitap alınıyor Hüzünlü lise 1. sınıfta kitabı buldum ve okudum. ama o ilk okuduğum kadar heyecanlı olmadım; ama olayları halen net bir şekilde hatırlıyorum üzerinden yılar geçmesine rağmen. tatlı patates yemek için bile ne sıkıntılar çektikleri dün gibi aklımda..

O
kadar güzel unutmuştun ki beni, Hatırlatmaya kıyamadım...

teşekkürler sun
Spoiler:
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
24 Tem 2010 23:22
Mei~~
Master Otaku
Master Otaku

Teşekkür: 1

Mei~~
Master Otaku
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu kitabı bir hafta elimde gezdirmiştim XD
Daha sonra okumadan geri verdiğim bi kitap.

Spoiler:

Spoiler:
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger  
27 Tem 2010 16:44
tweety
Vazgeçilmez Üye
Vazgeçilmez Üye

Teşekkür: 36

tweety
Vazgeçilmez Üye
Alıntıyla Cevap Gönder
Lisede ingilizce derslerinde okuduğum kitaplardan birisiydi.
Sürükleyici ve güzel bir kitap Rhett Butler için bile okunur *-*

Usui Takumi <3

bir sürü öpücük Tusa'ya :3
En Yukarı Git
28 Tem 2010 8:01
elaaa
Süper Üye
Süper Üye

Teşekkür: 280

elaaa
Süper Üye
Alıntıyla Cevap Gönder
Hayatım boyunca bir kitabı hiç bu kadar aramadım sanırım.Okumayı çok istiyorum ama bir türlü bulamıyorum.Kitabını bulamayınca filmini izleyeyim dedim..Ama onuda bulamadım.Bu kitap bana yasak mıdır nedir Madde

Alıntı:
“Bende seni hatırlatan şey narin kar tanesi....Gökteyken bir kar tanesi ve soğuk ama eline konunca ince sıcaklık hissettiren bir gökyüzü damlası”
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
12 May 2012 1:09

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [ 7 mesaj ]  

Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız