Türk Mitolojisi
Sailor Moon Forum -> Serbest Köşe

Yazar
Beni Görmeye Alışın
Beni Görmeye Alışın

Teşekkür: 56

Durumu: Çevrimdışı

michi-rei
Beni Görmeye Alışın
Türk Mitolojisi Konu: Türk Mitolojisi
Alıntıyla Cevap Gönder
Türk Mitolojisinde isimler

ASENA

Eski Türk mitolojisine göre dişi bir kurtdur.

Göktürk kaynaklı sözlü geleneğe göre toplu katliama uğramış Aşina (Zena veya Asen) soyundan bir bebeği bir dişi kurt kurtarır, emzirir ve korur. Bu bebeğin daha sonra Göktürk İmparatorluğu'nu kuracak olan Aşina (Zena veya Asen) so yunun atası olduğu iddia edilir.

Mitoloji ile ilgili bu madde bir taslaktır. Maddenin içeriğini geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.

Erlik

Kamcı Türk Mitolojisi'nde kötülük Tanrısı. Anlamı 'güçlü'dür. Kıranları yapan tanrıdır. Kızları Kara Kızlarkuttörenleri sırasında kamları baştan çıkarıp, onların başarısız olmalarına neden olurlar. Erlik ile iletişime geçen kamlara Kara Kam denir.

Ülgen

Ülgen, Türk mitolojisinde (kamcı inanç döneminde) Türklerin iyilik tanrısıdır. Tek Tanrı inancında Göktanrı ile bir tutulmuştur. Bai Ulgan, Ulgan gibi adlarla Sibirya kavimlerince de yaratıcı tanrı olarak anılır.
Ak Kamlarönbilicilik için bu Tanrı'ya, Tanrı'nın kızları Ak Kızlar aracılığıyla başvurur. Türk Mitolojisi'ndeki karşı imgesi Erlik dir.

Ayrıca;

Kam

KamKam kelimesinin çeşitli manaları ve kullanımları vardır:

* Kam; (mekanik) Mekanikte sırası ile kendisine temas eden düzenekleri harekete geçirmeye yarayan metal uzantı.
* Kam; (din) Türk şamanizminde şaman.
* Kam; Kham, Kamoz olarak da adlandırılan Afganistan'ın bir bölgesi.
* Kâm; Farsça kökenli "dilek", "zevk", "mutluluk", "tat" gibi manalara gelen kelime, isim.
* Kam; (osmanlıca) Eski dilde "zaman", "devre", "yüzyıl" gibi manalara gelen kelime, isim.

Tengri

"Tengri" kadim Türk lehçelerinde ortak olarak "Allah" anlamında kullanılan kelimenin Türkiye Türkçesinde "Tanrı" sözüne evrilmiş öncülüdür.
Divân-ı Lügati’t-Türk’ün son olarak Kabalcı Yayınevi tarafından yapılan güncelleştirilmiş baskısında Tengri kelimesi “Tengri: Allah azze ve celle” karşılığı ile hiçbir şüphe olmaksızın verilmektedir.
ALINTIDIR....
Türk mitolojisinde isimler genel olarak bunlar Bıyık Altından Gülüyor iyi- köt ruhlar ve kültler mevcut Olayları İzlemekte
Günümüzde cin çarpması , al basması , eşiğe oturmanın uğursuzluk getirmesi , büyülerin ve muskaların ateşle yahut su ile bozulması gibi bazı inançların aslı da Türk mitolojisine dayanmaktadır Çok Keyifli
Yarım dönem boyunla Mitoloji ve Efsane dersini almış bulunmaktayım . Eğer merak eden ilgilenen arkadaşlar olursa Türk mitolojisi ile ilgili sorularını elimden geldiğince cevaplayabilir , bunlara dair halk arasından derlenen küçük hikayeler anlatabilirim ...

Shadow Hunter ....

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
01 Mar 2011 16:21
Tornado
Efsane Üye
Efsane Üye

Teşekkür: 122

Tornado
Efsane Üye
Türk Mitolojisi Konu: Yanıt: Türk Mitolojisi
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben de bi ara Tengri dinini araştırmıştım gerçekten ilginç şeyler var aslında Türk mitolojisinde ama diğer ulusların yaptığı gibi bunu ön planda tutmuyoruz nedense. Yunan Mitolojisi'ndeki tanrılardan en az birini kimse sorsanız bilir, ama Gök Tanrı'nın oğullarını bilen yoktur mesela. Bu konu hakkında ciddi yapılmış bir araştırma bulursam hemen okumayı düşünürüm. Zaten mitoloji ilgimi en çok çeken şeyler arasındadır, bir de kendi kökenimin olursa daha çok bilmek isterim açıkçası ^^

by me~

teşekkürler tusako~ ^-^
En Yukarı Git
07 Mar 2011 20:48
michi-rei
Beni Görmeye Alışın
Beni Görmeye Alışın

Teşekkür: 56

michi-rei
Beni Görmeye Alışın
Alıntıyla Cevap Gönder
Tornado yazmış:
Ben de bi ara Tengri dinini araştırmıştım gerçekten ilginç şeyler var aslında Türk mitolojisinde ama diğer ulusların yaptığı gibi bunu ön planda tutmuyoruz nedense. Yunan Mitolojisi'ndeki tanrılardan en az birini kimse sorsanız bilir, ama Gök Tanrı'nın oğullarını bilen yoktur mesela. Bu konu hakkında ciddi yapılmış bir araştırma bulursam hemen okumayı düşünürüm. Zaten mitoloji ilgimi en çok çeken şeyler arasındadır, bir de kendi kökenimin olursa daha çok bilmek isterim açıkçası ^^

Bu konuyla ilgili elimde profesörlerimin yazdığı çok güzel makale ve kitaplar var , en kısa zamanda burada paylaşmayı planlıyorum . Özellikle de Türklerin mitik inançlarının günümüze ve günümüz bâtıl inançlarına yansımaları birhayli ilginç ...

Shadow Hunter ....

En Yukarı Git
07 Mar 2011 21:10
Tornado
Efsane Üye
Efsane Üye

Teşekkür: 122

Tornado
Efsane Üye