Nirvana
Sayfaya git: 1, 2, Sonraki

Sailor Moon Forum -> Müzik, Sinema ve Diziler -> Yabancı Müzik Grupları

Yazar
Ay Savaşçısı
Ay Savaşçısı

Teşekkür: 3

Durumu: Çevrimdışı

rei
Ay Savaşçısı
Nirvana Konu: Nirvana
Alıntıyla Cevap Gönder
Nirvana; 1988 yılında Aberdeen, Washington Amerika’da; Kurt Cobain adıyla bilinen Kurt Donald Cobain (20 Şubat 1967, Hoqiam - Washington; gitar ve vokal); Krist Novoselic (16 Mayıs 1965, Croatia - Yugoslavya, bas gitar) ve Dave Grohl (14 Ocak 1969; Warren – Ohio – Amerika; bateri) tarafından oluştu diyebiliriz.

Grubun köklerinde 1980 yılların ortasında müzik piyasalarının en önemli isimlerinden olan Melvins ve Sonic Youth’un izlerini görmek mümkün. Novoselic ve Cobain; yaşadıkları yer olan ve Seattle’a çok bir kasaba olan Aberdeen’de 1985 yılında tanıştılar.

Müzikal çalışmalarının ilk somut örneği Stiff Woodies adıyla gerçekleşti. Bu ilk oluşumda Cobain bateri çalarken Novoselic’de bas çalıyordu. Grubun belli bir gitaristi ise yoktu. 1987 yılında grup adını Nirvana olarak değiştirdi; bu değişimle birlikte Cobain vokal ve gitara geçerken gruba Chad Channing’de baterist olarak eklendi. Bir süre sonra Seattle’da yer alan plak şirketlerinden biri, Sub Pop tarafından keşvedilen grup 1988 yılında ilk single’ları “Love Buzz/Big Cheese”i kaydetti. 1989 yılının Haziran ayında ise 600 $’a kaydedilen ilk albümleri “Bleach” piyasaya çıktı. Bu albümün piyasaya çıkmasının ardından Portland ve Oregon’u kapsayan küçük bir turneye çıkan grubun solisti Kurt Cobain daha sonra eşi olacak Courtney Love’la da bu turne sırasında tanıştı. Turnenin ardından Washington çıkışlı bir grup olan Scream’in bateristi olan Dave Grohl 1990 yılının Eylül ayında Chad Channing’in yerine gruba girdi.
1991 Avrupa Turnesi boyunca Nirvana, Sonic Youth’un ön grubu oldu. Nirvana’nın asıl büyük çıkışı ise 1991 yılında katıldıkları Reading Feastivali’nde gerçekleşti. Bu festival sırasında kaydedilen ve bir belgesel niteliği taşıyan “1991: The Year Punk Broke”la birlikte grubun adı tüm dünyada duyuldu. 1991 yılı aynı zamanda; Nirvanamania akımının oluşma, Kurt Cobain’in ise fiziksel ve ruhsal sağlığının bozulma tarihi de oldu. Grup daha sonra Geffen Records’la anlaşma imzaladı ve asıl büyük başarıları olan “Nevermind”ı 1991 yılının sonbaharında piyasaya çıkardı. 3 platin ödüle layık görülen ve dünya çapında 10 milyon kopya satan Nevermind’dan çıkan single “Smells Like Teen Spirit” ise MTV’nin sürekli yayınladığı kliplerden biri oldu.

Müzikal başarılarının yanı sıra maddi açıdan da oldukça iyi duruma gelmeye başlayan grubun solisti Kurt Cobain ise bütün bu bolluğun yanında içine kapanmayı ve kendi dünyasını yaratmayı tercih etti. Bu sırada 1992 yılının Şubat ayında Hole grubunun solisti olan Courtney Love’la Hawaii’de evlendi. 18 Ağustos’ta ise kızları Frances Bean dünyaya geldi.
Nirvana’nın üçüncü stüdyo çalışmaları Kurt Cobain’in sağlık problemleri sebebiyle ertelenedi. Kronik mide sancılarından şikayetçi olan Cobain çok sık hastaneye kaldırılmaya başladı. 1992 yılında ise Geffen, Nirvana hayranlarının sabrını daha fazla zorlamamak için grubun B-Side’larından oluşan bir toplama albümü, “Incesticide”ı piyasaya sürdü.

1993 yılının baharında grup tekrar stüdyoya girmek için hazırdı. Nevermind’ın ardından çıkartacakları bu yeni albüm için grup; Pixies, Breeders ve Jesus Lizard’ın da prodüktörlüğünü yapmış olan Steve Albini’yle çalışmayı tercih etti. Yeni albüm “In Utero” 1993 yılının Eylül ayında piyasaya çıktı. “In Utero”nun piyasaya çıkmasının ardından grup MTV için verdikleri Unplugged konserin de içinde bulunduğu ve Kuzey Amerika’yı kapsayan bir turneye çıktı.
1994 yılının başlarında Nirvana’nın Avrupa turnesi, Kurt Cobain’in sağlık problemleri yüzünden yarıda kesildi. Aynı yılın Mart ayı sonlarında ise Cobain, Los Angeles’taki bir rehabilitasyon merkezine yatırıldı . Bir gün sonra da kaçtı. Ve Seattle’a geri döndü. Bu olaydan yedi gün sonra yani 8 Nisan’da Cobain, Seattle’daki evinde ölü bulundu.

Kurt Cobain’in ölümünün ardından Grohl ve Smear Foo Fighters adıyla bir grup kurdu. Foo Fighters, Nirvana’nın kızgın müzik tarzı ve şarkı sözlerinin yanısıra yumuşakbaşlı bir tutum izledi ve 1995 yılında grupla aynı adı taşıyan albümleriyle büyük başarı şağladı. Novoselic 1996 yılında Sweet 75 adlı grupla tekrar müzik piyasasına geri döndü.
kaynak:www.kanald.com.tr

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
12 Hzr 2007 13:14
dolunay
Beni Görmeye Alışın
Beni Görmeye Alışın

dolunay
Beni Görmeye Alışın
Nirvana Konu: Yanıt: Nirvana
Alıntıyla Cevap Gönder
kurt cobain in intiharından sonra insanların nasıl etkilendiğini anlatabilmek için ekşi sözlükten bir edit

ortaokulda bir arkadaşım vardı. arada gider konuşurdum. kurt diye bir üvey abisi vardı. uzun sarı saçlarıyla çok yakışıklıymış falan, ne zaman konuşsak onu anlatırdı. biz de merak ederdik tabi, okula gelse de bir görsek diye. kimsenin sevmediği bir yengesi vardı, bir de çocuğu.sonra bir gün arkadaşım okula ağlayarak geldi. abim intihar etti dedi. o anda bağlantıyı kurduk, aylarca kurt cobain hayali dinlemişiz. hayalgücü mü genişti yoksa bir sorun muydu bu, o zaman da bilmiyodum şimdi de bilmiyorum. ama kurt cobain bir nesil gençliği bu derece etkilemiş bir insandı demek ki.
(didaydidayday, 14.04.2006 16:50 ~ 16:52)#9406943 !

En Yukarı Git
12 Hzr 2007 13:59
Reina
Üye
Üye

Teşekkür: 1

Reina
Üye
Alıntıyla Cevap Gönder
Nirvanada güzel müzik yapmış zamanında bikaç şarkısı hoşuma gider hala ztn rockın bu türünün öncülerinden biri onlarda

Buda intihar notundan ;
Kurt Cobain, intihar ettiğinde (1994) bıraktığı iddia edilen notta şunlar yazılıdır: "Okurken veya yazarken müzik dinleme veya müzik oluşturma zevkini yıllardır hissetmedim. Bu konuda hissettiğim suçluluk duygusunu tarif etmeye kelimeler yetmez. Örneğin, sahne arkasında iken ve ışıklar sönüp de kalabalığın çılgınca haykırışları başladığında, bu beni Freddie'yi etkilediği gibi etkilemiyordu. Freddie bundan hoşlanıyordu, kalabalıktan gelen sevgi ve hayranlıktan tat alıyordu, ki buna hep saygı duymuş ve kıskanmışımdır".

Freddie mercury hayranlığı varmış sanırım ondada .Bir efsaneye hayran kalmasıda kuşkusuz çok normal Çok Mutlu

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et  
12 Hzr 2007 21:09
moonrock
Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?

moonrock
Alışıyorum Galiba?
Alıntıyla Cevap Gönder
country love ın onu öldürdüğüne dair bi şeler çıkmıştı ortaya ne kadar doru bilemem ama Ünlem

kurt cobainin canlı performansıda çok sağlamdır kayıtlardan pek farkı yok, bknz. where did you sleep last night,the man who sold the world, jesus doesn't want me for a sunbeam ..

vede herkes nevermind albümünü dinlemeli çok güzel parçalar var o albümünde Göz Kırpıyor

YoU poisoned my life,so I take this knife and I cut you out..CUT YOU OUT!!

Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.. Mustafa Kemal Atatürk ..
En Yukarı Git
12 Hzr 2007 21:14
Reina
Üye
Üye

Teşekkür: 1

Reina
Üye
Alıntıyla Cevap Gönder
country love'un öldürdüğüne dair iddaları bende okumuştum aslında bilemiyorum olabilirde olmayabilirde intihar etmesinde çok derin bi sebep yoktu çünkü... zirvedeyken bıraktı gibi bi durum sanki bide uyuşturucu kullanıolar fazla bişi beklememek lazım bu rock yıldızları hep böyle trajik şekilde ölümleri var

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et  
12 Hzr 2007 21:16
moonrock
Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?

moonrock
Alışıyorum Galiba?
Alıntıyla Cevap Gönder
nese ani ölümüne(!) rağmen çok güzel çalşmalara imza atmş,kurt cobain in o zamanki şarkıları sanki bugün çıkmş gibi hiç eski şarkı demio insan dinlerken=)

ve smell like teen spirit i stüdyoda öylesine çalıolarmş,hiç akıllarında yokmuş kafalarına göre.. sonra ordan birileri çok güzel olduğunu sölemiş (sanırım yapımcıları ama tam bilmiorm) ve düzenleyip albüme koymuşlar hiç bu kadar çok sevilceini düşünmemişler bile ..

Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.. Mustafa Kemal Atatürk ..
En Yukarı Git
13 Hzr 2007 0:04
rei
Ay Savaşçısı
Ay Savaşçısı

rei
Ay Savaşçısı
Alıntıyla Cevap Gönder
herkes love'ın cobain için çok kötü bi deneyim olduğunu söyler ama cobain'in onu ne kadar sevdiğini kimse düşünmüyor.. bence tobiyle daha çok yakışıyorlardı ama...

En Yukarı Git
13 Hzr 2007 13:56
moonrock
Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?

moonrock
Alışıyorum Galiba?
Alıntıyla Cevap Gönder
biliorum özellikle cobain hayranları love dan nefret edio,ama dediğin gibi kurt ona aşıktı ama medya dünyası ya belkide o kadar aşık deildi bize öle gösteriolardı bilemiorum..

En Yukarı Git
13 Hzr 2007 16:07
dolunay
Beni Görmeye Alışın
Beni Görmeye Alışın

dolunay
Beni Görmeye Alışın
Alıntıyla Cevap Gönder
moonrock yazmış:
nese ani ölümüne(!) rağmen çok güzel çalşmalara imza atmş,kurt cobain in o zamanki şarkıları sanki bugün çıkmş gibi hiç eski şarkı demio insan dinlerken=)

ve smell like teen spirit i stüdyoda öylesine çalıolarmş,hiç akıllarında yokmuş kafalarına göre.. sonra ordan birileri çok güzel olduğunu sölemiş (sanırım yapımcıları ama tam bilmiorm) ve düzenleyip albüme koymuşlar hiç bu kadar çok sevilceini düşünmemişler bile ..

smell like teen sprit gerçekten muhteşemdir ilk melodisini duyduğumuzda arkadaşım ile beni bayağı aratmıştı şarkını ismini bulabilmek için sonunda bulduk da indirebildik Çok Mutlu

En Yukarı Git
13 Hzr 2007 21:04
moonrock
Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?

moonrock
Alışıyorum Galiba?
Alıntıyla Cevap Gönder
zaten nirvana deince akla direk smell like teen spirit gelio =) sözlerinin saçma ve müziğininde basit olmasına rağmen çok eğlenceli bi şarkı =)

En Yukarı Git
13 Hzr 2007 21:10
miya
Vazgeçilmez Üye
Vazgeçilmez Üye

miya
Vazgeçilmez Üye
Alıntıyla Cevap Gönder
ilk dinlediğimde aa bu bana niye tanıdık geliyor dedirten şarkı ''smeel likes teen sprit '' ^^ dejavunun bir başka çeşidi olmalı XD

En Yukarı Git
13 Hzr 2007 21:16
saprofit**
Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?

Teşekkür: 2

saprofit**
Alışıyorum Galiba?
Alıntıyla Cevap Gönder
bak yine tori amos geldi aklıma smell derken teen spirit derken Çok Mutlu ben ilk ondan dinlemiştim İnanamıyor!

mirror mirror, where's the crystal palace?
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger  
13 Hzr 2007 21:19
moonrock
Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?

moonrock
Alışıyorum Galiba?
Alıntıyla Cevap Gönder
=)melodisi çok tanıdık smell like teen spiritin

bu arada nirvana sevenler için (pek tanınmaz ama )bush isimli grup war onuda dinlemelisiniz,çok benzio tarzları nirvanaya özellikle vokallerinin sesi ..

http://www.youtube.com/watch?v=ZnIjTHIUkH0

En Yukarı Git
13 Hzr 2007 21:21
rei
Ay Savaşçısı
Ay Savaşçısı

rei
Ay Savaşçısı
Alıntıyla Cevap Gönder
saprofit** yazmış:
bak yine tori amos geldi aklıma smell derken teen spirit derken Çok Mutlu ben ilk ondan dinlemiştim İnanamıyor!

tori acaip acıklı yapmış o şarkıyı.. gerçi bence nirvanadan da acıklı zaten, bi manik-depresiflik var ama tori direk depresif yapmış...

En Yukarı Git
16 Hzr 2007 16:43
saprofit**
Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?

Teşekkür: 2

saprofit**
Alışıyorum Galiba?
Alıntıyla Cevap Gönder
rei yazmış:
saprofit** yazmış:

tori acaip acıklı yapmış o şarkıyı.. gerçi bence nirvanadan da acıklı zaten, bi manik-depresiflik var ama tori direk depresif yapmış...

maniklikten, direk depresiflige ha, ancak bu kadar ifade edilebilirdi Gülücük Dağıtıyor dogrusun evet Çok Mutlu

mirror mirror, where's the crystal palace?
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger  
16 Hzr 2007 19:37

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder Sayfaya git: 1, 2, Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [ 23 mesaj ]  

Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız