Üç Nokta Bir
Sailor Moon Forum -> Müzik, Sinema ve Diziler -> Türk Müzik Grupları

Yazar
Beni Görmeye Alışın
Beni Görmeye Alışın

Durumu: Çevrimdışı

dolunay
Beni Görmeye Alışın
Üç Nokta Bir Konu: Üç Nokta Bir
Alıntıyla Cevap Gönder

Grup önce Spitney Beers adı ile 2002 yılında kuruldu.Grup başta düzenli olarak Mojo da çıkıyordu.Ayrıca Pink'İn ön grubu olarak sahne aldılar.Daha sonra ismini üç nokta bir olarak değiştiren grup asıl patlamalarını ''Barda'' filmine yaptıkları ''Dediler ki'' parçasıyla yaptılar.Ve zamnala çok daha tanınan grup mayıs ayında ''Sabaha Karşı'' isimli ilk albümlerini yayımladı.
Grup Üyeleri
Melis Danişmend(vokal)
Barış Ertunç(gitar)
Cenk Turanlı(bass)
Mehmet Demirdelen(davul)

Diğer resimleri
Spoiler:

Üç Nokta Bir klipleri
''Dediler ki''
http://www.youtube.com/watch?v=EQAUZGKia50

''Değişmem''
http://www.youtube.com/watch?v=f9Ap1Z1c-nM
Milliyet Gazetesinde yayımlanmış röportajları.
Beş yıl barda çaldılar, "Barda" ile meşhur oldular

Gelecek hafta ilk albümü çıkacak olan Üçnoktabir beş yıldır Beyoğlu'ndaki Mojo'da çalıyor. "Barda" filminde seslendirdikleri "Dediler ki" adlı parçaları onlara şöhreti albümden önce getirdi

Mojo orijinli gruplardan biri Üçnoktabir. Biliyorsunuz Mojo, Beyoğlu'ndaki underground rock barlardan biri. Ancak son dönemde dizi oyuncularından tutun da Serdar Ortaç, Azra Akın ve Ece Gürsel'e kadar magazin dostu figürleri de ağırlıyor. Bir nevi rock müziğin Laila'sı haline geldi. Kapısında paparazziler makineli tüfekle ateş eder gibi art arda fotoğraf çekiyor. "Pazar Keyfi"ni izlerken Teoman'ı yeni bir kızla Mojo'nun kapısında görebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen eski müdavimlerini de kaybetmiyor Mojo. İçeri kameralar alınmıyor, izole kalabiliyor.
Üçnoktabir de beş yıldır pazartesi geceleri burada sahneye çıkıyor. Repertuvarları cover parçalardan oluşsa da kendi parçalarını da sıkıştırıyorlar araya. Birkaç ay önce "Barda" filmiyle meşhur olan "Dediler ki" parçasını çaldıkları an seyirciler avaz avaza onlara eşlik ediyor. Önümüzdeki hafta piyasaya i.d. İletişim'den çıkacak olan albümleriyle bu sahne daha sık yaşanacak gibi. Zaten albümden de beklentileri bu: "Bir kitle Mojo'ya onların şarkılarını bilerek gelecek."
Grubun elemanları Melis Danişmend (vokal), Barış Ertunç (gitar), Mehmet Demirdelen (davul) ve Cenk Turanlı (bas gitar) ile cumartesi öğleden sonra, o gece sahneye çıkacakları Bronx'un kulisinde buluştuk. Kulisin kapısını açınca burayı gündüz gözüyle görmenin verdiği şaşkınlık hepsinin yüzünden okunuyordu. Sürekli gece çaldıkları için bir barın kulisini gündüz gözüyle pek gördükleri söylenemez. Grubun albümününün adı belki de bu yüzden "Sabaha Karşı".

Yıllardır barda çalıyorsunuz. Gece hayatı, "sabaha karşı" eve gitmek yordu mu sizi?
Melis Danişmend: Çok yoruldum.
Cenk Turanlı: Sıkılma değil ama yıprandım.

Repertuvarınız cover şarkılardan oluşuyor. Sıkıldınız mı cover çalmaktan?
Melis D.: Sıkılmaya mecbursun çünkü başkalarının parçasını yorumlayıp onun üzerinden alkış ve beğeni alıyorsun. Ve bu bir yerde aldatmaca. Kendi parçaların değil, sözler senin sözlerin değil. Bir parçayı ve grubu kullanarak oradaki insanları eğlendirmek zorundasın. İlk bir-iki yıl keyifliydi ama belirli bir süre sonra her öğün pilav yemek gibi bir şey oluyor.
Barış Ertunç: Bazen repertuvarın yarısında çalmaktan sıkılıyorum. Dört şarkı sonra sıkılmayacağım bir şarkı geleceğini düşünüp bekliyorum.
Mehmet Demirdelen: Bir süre sonra görev gibi oluyor.
Melis D.: Beş yıldır çalmaya bir ay ara verdiğimiz olmadı.

"Bir sonraki hedef ikinci albüm"
Tatile gitmek isteseniz...
Melis D.: Geçen yıl tatil yapmadık.
Mehmet D.: Son üç yıldır iki günden fazla tatile gitmedim.
Barış E.: Bana beş gün yetiyor. Sonra tatilde çıldırıyorum. Dönüp çalmak istiyorum.

Albümünüzün biraz sert kaçacağını düşünüyor musunuz?
Barış E.: Sevmediğimiz ve arkasında duramayacağımız bir şey yapamazdık.
Cenk T.: Bu başlangıç. Üç yıldır böyle parçalar yaptık ama her grubun yaptığı müzik zamanla değişiyor. Çok da sert bir müzik yaptığımızı sanmıyorum. Hayko Cepkin bizden daha sert.

Albümden beklentiniz ne?
Barış E.: Bir adım atmamız adına büyük bir hareket. Bir kitle Mojo'da bizi dinlemeye artık parçalarımızı bilerek gelecek. Öyle bir kitle oluşmaya başladı. Şu an insanlar "Dediler ki"yi biliyor. Ama albümden sonra daha farklı olacak.
Mehmet D.: İnsanlar müzik yapmaya başlıyor, sonra grup kuruyorlar. Ondan sonra barda çalıyorlar. Bizim gereğinden fazla uzamış olan diğer adımımız albüm yapmaktı. Albüm çıksın ve ondan sonra ne olacağını görelim. Bir sonraki hedef de ikinci albüm. Bir anda acayip bir şeyler olmasını beklemiyoruz.

Üçnoktabir olarak birinin altında çalma gibi bir hayaliniz var mı?
Melis D.: Hayalim unplugged konser.
Mehmet D.: Büyük bir sahnede, bizim için gelenlere çalmak isterdim. Wembley mesela.
Cenk T.: Yabancı bir grubun altında çalmak çok stresli oluyor. Öyle bir fantezim yok artık.

"Sözlerin arkasında duruyoruz"
Sözleri kim yazıyor?
Melis D.: Ben yazıyorum. Gazetecilik yaparken de evde doldurduğum defterler vardı.
Barış E.: Arada kağıt peçetelerin üzerine bir şeyler yazıyor.
Melis D.: Artık barmenler bildiği için kağıdı kalemi bana sormadan verdikleri oluyor.

Sözler melodinin üzerine mi yazılıyor?
Cenk T.: Melis bazen melodiyle geliyor.
Barış E.: Albümdeki bir-iki parça Melis'in getirdiği melodili sözlerle çıktı.

Enstrüman çalmadan nasıl melodi çıkarabiliyorsunuz?
Melis D.: Sezen Aksu modeli. Aklıma gelince teybe kaydediyorum.
Cenk T.: Sonra Barış gitarı alıyor. Melodiye uygun gitar akorları bulmaya başlıyor.

Müdahale ediyor musunuz sözlere, "Aman bu sözler ne saçma olmuş" dediğiniz oluyor mu?
Mehmet D.: Müdahale ediyoruz. Bir-iki kelimeye takılıyoruz bazen.
Melis D.: Zaten benim parçam gibi algılanmasını istemiyorum. Kendimden yola çıkarak yazıyorum ama bazı şarkılar da kişisel değil. Bazı sözleri sevmediklerini söylüyorlar. Ama beni serbest bırakıyorlar.
Cenk T.: Üç erkeğiz ve o bir kadın. Sözler kadın dünyasını anlatabiliyor. İlk başta "Burada esas kız benim" gibi sözler beni düşündürmüştü. Ama sonradan aynı tavırda olduğumu ve bu sözlerin arkasında durabildiğimi düşündüm.
Melis D.: Kadın dünyası yaratmak istemiyorum. Genelde sinirlendiğim şeyleri yazıya döküyorum. Bu, ucundan cinsiyete de dokunuyorsa, o sırada bir tesadüf. Yoksa bir bayrak taşımıyorum.

"'Dediler ki' adlı parçamızın cover'ını yapıyorlar"

"Barda" filminde seslendirdiğiniz "Dediler ki" parçası albümünüz çıkmadan tanınmanıza yardımcı oldu, değil mi?
Melis D.: "Dediler ki" tahmin edebileceğimizden çok daha fazla ilgi gördü. Myspace'te 30 bin kez dinlenmiş mesela.
Cenk T.: Youtube'da 200 bine doğru bir gidiş var.
Mehmet D.: Cover'ları var Youtube'da.
Melis D.: Bir kız odasında gitarla söylüyor. Anadolu'da bir lise grubu çalıyor.
Barış E.: Bu videolardan birinde grup çaldıktan sonra seyirci nasıl çığlık çığlığa! Biz çalınca kimse böyle tepki vermiyor!

İstanbul dışında da konserler veriyorsunuz. Sizi çok etkileyen bir yer oldu mu?
Melis D.: İznik'te Duman'ın önünde çalmıştık. Seyirci çok şekerdi. Konserden sonra biz Cenk'le sahne arkasındaydık. Birkaç seyirci geldi. Kızlardan biri ısrarla yüzüğümü almak istedi. Hediye ettim. Hâlâ Myspace'e "Yüzüğün bende, hatırlıyor musun?" diye mesaj atıyor.
Mehmet D.: Hiç ön grup muamelesi de görmedik.
Cenk T.: "Duman'a geldik. Bunlar da kim?" gibi bir tavır hiç yoktu. Acayip eğlendi seyirci

bundan sonraki röportajları spoilere koyacağım isteyen oradan okuyabilir.
Spoiler:

Spoiler:

Resmi siteleri
www.ucnoktabir.com

Spaceleri
http://www.myspace.com/ucnoktabir

Fan Sitesi

www.ucnoktabir.biz[/img]

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
28 Ağu 2007 14:15, Değiştirme: 28 Ağu 2007 16:57 (Toplamda 3 kere)
dolunay
Beni Görmeye Alışın
Beni Görmeye Alışın

dolunay
Beni Görmeye Alışın
Üç Nokta Bir Konu: Yanıt: Üç Nokta Bir
Alıntıyla Cevap Gönder
grubu çoğu kişi gibi ben de dediler ki adlı şarkıları ile tanıdım.değişmem i de beğenince bu grubu daha çok dinlemeye başladım. bence solistin hoş ve değişik bir sesi var ve yaptıkları müziği seviyorum.

En Yukarı Git
28 Ağu 2007 14:56
usako-chan
Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?

Teşekkür: 1

usako-chan
Alışıyorum Galiba?
Alıntıyla Cevap Gönder
grubu makinada tanıdım esasında nejat işlerin şovuylada unutamadım ama dolunaya katılıyorum solistin sesi farkli beğendim cidden değişmemi çok seviorum

En Yukarı Git
28 Ağu 2007 15:01
dolunay
Beni Görmeye Alışın
Beni Görmeye Alışın

dolunay
Beni Görmeye Alışın
Alıntıyla Cevap Gönder
üçnoktabir grup hepsi evet yanlış okumadınız grup hepsi coverı yaparsa nasıl olur
buyurunuz
http://www.youtube.com/watch?v=a280Wq2nXk4
fazlasıyla çılgnca Çok Mutlu

En Yukarı Git
28 Ağu 2007 15:56
*eva*
Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?

*eva*
Alışıyorum Galiba?
Alıntıyla Cevap Gönder
pink in konserıne gıttıgımde sahneye cıkmıslardı ilk onların varlıgını orda hıssettım oldukca guzel bır grup sarkılarıda cok guzell ozellıkle film sarkılarına bayılıyorum

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger  
28 Ağu 2007 16:31
rei
Ay Savaşçısı
Ay Savaşçısı

Teşekkür: 3

rei
Ay Savaşçısı
Alıntıyla Cevap Gönder
çok tatlı sevimli bi grup değişmem ve dedilerki yi dinledim ben sadece ama çok iyiler yaf Çok Mutlu

En Yukarı Git
28 Ağu 2007 16:36
dolunay
Beni Görmeye Alışın
Beni Görmeye Alışın

dolunay
Beni Görmeye Alışın
Alıntıyla Cevap Gönder

En Yukarı Git