Sailor Moon Grubu
Madonna
Sayfaya git: 1, 2, Sonraki

Sailor Moon Forum -> Müzik, Sinema ve Diziler -> Yabancı Sanatçılar

 
Yazar Mesaj
Luna_brc
Kullanıcı Eşyası

Sağlam Üye
Sağlam ÜyeYaş: 24
Kayıt: 11 Ağu 2007
Mesajlar: 158
Ünvan: Prenses
Puan: 175
Teşekkür: 1

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
Madonna Louise Veronica Ciccone Ritchie, (d. 16 Ağustos 1958, Bay City-Michigan). ABD'li şarkıcı, müzisyen, dansçı, aktris, prodüktör, yazar ve moda ikonu'dur. Madonna, Pop Müziğin Kraliçesi olarak bilinmektedir. Yüksek enerjili sahne performansları ile ünlü olan sanatçı, çalışmalarında; erotik, politik ve dini temaları kullanmasıyla da tanınır.

2000 yılında, 130 milyonluk albüm satışı ile "Tüm zamanların en başarılı solo kadın sanatçısı" sıfatıyla Guinness rekorlar kitabı 'na girmiştir. Sanatçının plak şirketi Warner Bros, 2005 yılında, Madonna'nın albüm satışlarının 200 milyonu geçtiğini hesaplamıştır. Aynı yıl içerisinde albüm satış rakamı en resmi kurum olan IFPI tarafından da doğrulanmıştır.(IFPI 2005 Raporu]]'na göre; 1982 ile 2005 yılları arasında 275.000.000'dan fazla yasal kayıt satışlarıyla tüm zamanların en çok satanlar sıralamasında dördüncü olarak yer Madonna (ilk üç: Beatles, Elvis Presley, Michael Jackson) "Tüm zamanların en çok satan kadın sanatçısı" unvanına sahiptir.

Madonna ilk single'ı "Everybody"yi 1982 yılında yayınlamıştır. Dünya çapındaki ilk büyük hiti 1983 yılında yayımlanan "Holiday" şarkısıdır. 1984'te yayınladığı "Borderline"'dan bu yana 36 şarkısı "Billboard Hot 100" listesinde ilk 10'a girerek Elvis Presley'nin rekorunu egale etmiştir. "Billboard Hot 100" listesinde 12 şarkısı 1 numara olmuş, "Billboard Hot 100 Dance" listesinde 38 şarkısı zirveye yerleşmiştir. İngiltere'de 60 şarkısı Top 10'a giren ve bunlardan 12'si 1 numara olan tek kadın sanatçıdır. 2006 yılında, Guinness Rekorlar Kitabı Madonna'nın "Tüm zamanların en çok kazanan kadın sanatçısı" olduğunu, buna ek olarak, Billboard; Madonna'nın 2006 yılındaki Confessions Tour'nu, "Tüm zamanların en çok kâr elde eden kadın turnesi" olarak duyurmuştur.

Sanat kariyerinde, 25. yılına giren Madonna, 6 Grammy, 1 Altın Küre, 2 Brit, 30 Billboard ve 24 MTV Video Muzik Ödülü, bunların yanı sıra müzik endüstrisindeki pek çok prestijli ödüller de kazanmıştır. Madonna, İngiltere Hall Of Fame'e kurucu üye olarak kabul edilen ilk kadın sanatçıdır.

(alıntı: http://tr.wikipedia.org/wiki/Madonna)

Yorumum:
Gerçekten hem güzelliğiyle hem de başarısıyla ilgi çeken ünlülerden Çok Mutlu Çok sevdiğim bir sanatçıdır, dinlemediyseniz mutlaka şarkılarını dinleyin öneririm.Spoiler:


kaptanımdan

Prenses*den

see-chan*den

çağladan
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 16:48
Luna_brc
Kullanıcı Eşyası

Sağlam Üye
Sağlam ÜyeYaş: 24
Kayıt: 11 Ağu 2007
Mesajlar: 158
Ünvan: Prenses
Puan: 175
Teşekkür: 1

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
Çocukluk ve Gençlik yılları
Madonna Louise Veronica Ciccone 16 Ağustos 1958'de Bay City, Michigan'da dünyaya geldi. Babası İtalyan asıllı Sylvio Ciccone (genellikle 'Tony' olarak hitap ediliyor) ve Kanada'nın Fransız kesiminden olan anne Madonna Fortin kızları Madonna'ya 'Nonnie' diye hitap ediyordu. Madonna 6 çocuklu ailenin 3. çocuğuydu. Katı bir Katolik olan baba Tony çocuklarını da bu inanca göre yetiştiriyordu. Çocuklarının herbirini bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmeye zorunlu tutuyordu. Katolik okullarında okuyan ve her gün kiliseye gitme zorunluluğu olan Madonna, müzik yerine dans eğitimi almak istiyordu. Bu konuda ısrar ederek ailesini ikna etmeyi başardı. Annesi 1963'te, Madonna henüz 5 yaşındayken göğüs kanseri sebebiyle öldü. Bunun üzerine baba Tony Ciccone kardeşleri ve ev işleriyle ilgilenme görevini Madonna'ya verdi. Kısa bir süre sonra hizmetçi olarak tuttuğu Joan Gustafson'la evlendi ve ondan iki çoçuğu daha oldu. Annesine duyduğu sevgi nedeniyle üvey annesiyle iyi geçinemeyen Madonna, babasının ilgisini çekmek için sergilediği enteresan davranışlar(garip giyinmek, okulda ilgi çekmek için ponpon kızların lideri olmak gibi) ve kariyerinde yer eden çoğu çılgınlığın da babasıyla arasındaki sevgi ve nefret ilişkisinden kaynaklandığı rivayet edilir. Ciccone ailesi Madonna lise çağındayken Rochester'a taşındı. Madonna liseyi burada bitirdi. En büyük hayali ünlü bir dansçı olmaktı. Michigan Üniversitesi dans elemelerine katıldı ve burs kazanmayı başardı. Küçük yaşlarda bale eğitimi aldığı için son derece disiplinli olan bu eğitim ortamında başarılı olmakta zorlanmadı. Dans hocası Christopher Flynn, Madonna'nın en büyük ilham kaynağıydı. İlerleyen yıllarda yaptığı açıklamalarda kendisini bir gay club'a götüren ilk kişinin hocası olduğunu ve o gece sonunda dünyaya bakış açısının değiştiğini söylemişti. Madonna'yı şansını daha büyük bir şehirde denemesi yönünde ikna eden kişi de Christopher Flynn'dan başkası değildi.

New York
Madonna'nın ünlü bir dansçı olmaya duyduğu büyük özlem, babasının karşı çıkmasına rağmen üniversite öğrenimini yarıda bırakarak New York'a taşınmasına sebep oldu. 1978'de (19 yaşındayken) tek bir bavul ve cebinde 35 $'la New York'a adım atan Madonna kalacak bir yer bulduktan sonra çeşitli dans gruplarında şansını denemeye koyuldu. Ancak Madonna bir grup olarak değil, bireysel . Geçinebilmek için ilk etapta Dunkin Donuts ve Burger King gibi kafelerde alt düzeyde eleman olarak çalışan Madonna, ne kadar çalışırsa çalışsın yeterince para kazanamayacağını anladı. Bu dönemde modellik yapmaya başladı. Sanat öğrencilerine ve fotoğrafçılara çıplak pozlar verdi.

Madonna ilk şarkıcılık deneyimini erkek arkadaşı Dan Gilroy ve onun kardeşi Ed tarafından kurulan The Breakfast Club adlı grupla yaşadı. Dan Madonna'ya gitar ve davul çalmayı öğretti. Birlikte şarkı yazıp, New York'ta bir klüpte sahne alıyorlardı. 1980'de gruptan ayrıldı. Bundan bir yıl önce Patrick Hernandez(Born to be alive şarkısıyla anılır) kendisine vokalisti ve dansçısı olması için teklif getirir. Söz konusu teklif maddi açıdan son derece caziptir fakat Madonna'nın Hernandez'le birlikte çalıştığı sürece Paris'te yaşaması gerekmektedir. 6 ay Paris'te yaşayan Madonna, şehri son derece sıkıcı bulduğu için soluğu tekrar New York'ta alır. Burada illüstratör Martin Burgoyne ile birlikte yaşamaya başlar. (Söz konusu kişi ileriki yıllarda Madonna'nın ilk single'larının kapak tasarımını yapan kişi olmuştur)

Çıplak pozlar vererek garsonluktan daha iyi para biriktiren Madonna, 1979 yılında Jon Lewicki tarafından yönetilen A Certain Sacrifice adlı soft-porn bir filmde oynar. Bu film Madonna ünlü olduktan sonra tekrar gündeme gelecek ve video-kaset olarak piyasaya sürülecektir. Madonna'nın dansçılıktan kopup şarkıcılığa yönelmesindeki ilk ciddi adımı Stephen Bray ile birlikte kurduğu Emmy grubu ile attı. Madonna'nın vokalde bulunduğu grup, New York'ta kaydadeğer bir dinleyici kitlesi kazanmayı başardı. Ancak grup olayını fazlasıyla kuralcı bulan ve şarkıcılığa yalnız devan etme kararı hırslı ve yıldız adayı, Gothem Stüdyolarından bir yetkili olan Camille Barbon'a ulaştırdı. Madonna'yı daha önceden tanıyan ve sahne performansına hayran olan bu onu solo bir şarkıcı olarak bayan, hemen harekete geçerek firmasının bünyesine almak istiyordu. Büyük bir keşif yaptığını düşünen Camille, canlı performanslar, demo kayıtları ve promosyon çalışmaları için Gothem'in kesesinin sonuna karar açılmasını sağladı. Madonna ise Gothem ile bir anlaşmazlık içindeydi. Funky dans müziğinin patlayacağını ve rock müziğin önüne geçeceğini savunuyordu. Gothem ise Madonna'yı ısrarla bir rock yıldızı yapmak istiyordu. Neticede 1981'de Gothem'den ayrıldı ve yeni bir anlaşma için New York gece klüplerini arşınlamaya başladı. Arayış içinde olduğu bu dönemde Madonna "Danceteria" adlı gece klübünde tanıştığı Dj Mark Kamins sayesinde şeytanın bacağını kırdı. Kamins Madonna'nın demo çalışmalarından seçtiği 'Everybody' isimli şarkıyı klüpte çalmaya başladı. Müşteriler Madonna ve Stephen Bray, tarafından yazılan şarkıya bayıldı. Kamins'in bağlantıları sonucu Madonna Warner bros. şirketine bağlı olan Sire Records ile 5.000 $'lık bir anlaşma imzaladı.

İlk albüm
1982'de Everybody adlı single'ını yayınladı. Şarkı kısa sürede bir club hiti oldu fakat başarılı bir satış grafiği çizemedi. Single'ın kapağında Madonna'nın resmi yoktu. Bu yüzden merak uyandırdı ve çoğ insan onu sesinden dolayı zenci sandı. Hemen ardından Burning up single'ı geldi. Video formatlı ilk Madonna single'ı olan bu çalışmada club ve discoları cezbetti ama satış olarak yine hayal kırıklığı yaşattı. 1983'te kendi adını taşıyan debut albümü piyasaya sürüldü. (Söz konusu albüm 'the first album' adıyla 1985'te Avrupada piyasaya sürüldü) Albümün prodüksiyonunu o dönemki erkek arkadaşı Dj John 'Jeallybean' Bentinez yaptı. Bentinez'in imza attığı 'Holiday', dans listelerinde ilk sıraya yükselmeyi başararak, geleceğin mega starının ilk büyük başarısı oldu. 1985'te dansçılık ve şarkıcılıkta iddalı olduğu kadar oyunculuktada iddalı olduğunu gösterdi ve Susan Seidelman tarfından yönetilen New York komedisi 'Desperately Seeking Susan' filminde Rosanne Arquette ile birlikte rol aldı. Filmdeki performansıyla hayli iyi eleştiriler topladı.

Like A Virgin
'Desperately Seeking Susan' filminden kısa bir süre önce piyasaya sürülen ikinci Madonna albümü Like A Virgin adıyla ve içeriğiyle muhafazakar kesimin tepkisini topladı. Böylece dünya Madonna'nın ilk sansasyonuyla tanışmış oldu. Albümünle aynı adı taşıyan çıkış parçasının klibi İtalya, Venedik'te çekildi. Madonna klipte seksi dansları ve farklı giyim tarzıyla bir fenomen başlattı. Albüm dünya çapında 21 milyondan fazla sattı.Albümden çıkan single'ların tamamı top40 listesinin üst sıralarındaydı.Hatta bir parçası #1 numara iken diğeri #2 numarada arz-ı endam ediyordu.Madonna'nın artık uluslararası bir şöhreti ve büyük bir hayran kitlesi vardı. Modacılarda Madonna'dan yararlanmayı bildiler. Madonna mini etekleri, t-shirt üstü sütyenler, Madonna eldivenleri, yerel ve dini motifli aksesuarlar...

Yılın şüphesiz en büyük olayı ise Madonna'nın MTV Video Müzik Ödüllerinde sahneye dev bir pasta içinden gelinlikle çıkarak Like A Virgin'i seslendirmesiydi. Madonnna şovunun ilerleyen bölümlerinde yaptığı erotik şovla olay yarattı.

1984 sona ermeden önce Material Girl şarkısının video çekimlerine başladı. Söz konusu klip Madonna en büyük idollerinden birisi olan Marilyn Monroe'nun Diamonds are a girls best friend'deki performansına adanmıştı. Klipte Monroe kılığına giren Madonna'nın, elbisesinin çok büyük olduğu nedeniyle göğüslerinin dışarıya fırladığı söylencesi dilden dile dolaşmaya başladı. Şarkı yine bir numara oldu. Çekimler esnasında yıllar sonra hayatının tek aşkı olarak anacağı aktör Sean Penn ile tanışmıştı. İlk bakışta hiçbir ortak noktaları yok gibi görünen ikili, büyük bir aşk yaşamaya başladı. Sean Pean Hollywood'un asi çocuğuydu. Medya ilgisinden oldukça rahatsız oluyordu. Hatta bu ilgiye bazen sert tepkiler veriyordu. Madonna ise medya ilgisinden oldukça hoşnuttu ve sürekli gündemde olmak istiyordu. İkili medyaya büyük bir malzeme oldu. Magazin sayfalarından hiç eksik olmadılar. Tanıştıktan 6 ay sonra Madonna ve Sean Penn Malibu, California'da evlendiler. Ünlü konukların yer aldığı tören, helikopterle resim almaya çalışan paparazzilerin varlığı nedeniyle felakete dönüştü. Sean Penn'in sergilediği agresif tavırlar sebebiyle çifte 'The Poison Penns' lakabı takıldı.Aynı yıl "material girl" adlı single'ın #2 numaraya kadar çıkmasından sonra - ki o zamanın en popüler sanatçılarının ortak olarak söylediği "we are the world" single'ı #1 numaradaydı - Madonna kariyerinin ilk turnesi The Virgin Tour'a çıktı. Turne sadece ABD'yi kapsıyordu ama biletler piyasaya çıkar çıkmaz tükendi. Madonna benzeri fanlar konser salonlarını doldurdu. Radio City Music Hall konserinin 17, 672 bileti 34 dakikada satılarak rekor kırdı.Tüm şov bir saatten kısa sürmüş olsa da, gidenlerin yorumlarından anlaşıldığı kadarıyla Madonna’nın karizması ve enerjisi sayesinde unutulmaz bir şov olmuştur.Ön grup olarak The Beastie Boys sahne almıştır.Herşey yolunda giderken Madonna'nın zamanında parasızlık yüzünden çektirdiği resimler ve soft-porn film piyasaya sürüldü.Herkes olacakları merak ederken Madonna durumu gayet doğallıkla karşıladı.Medyaya nasıl tepki vereceğini iyi biliyordu.Bu sayede post-feminist bir hava yakaladı,genç kızlar ve kadınlar tafından desteklendi.Tüm genç kızlar artık onun gibi olmak istiyordu.Tüm dünya madonna benzeri kızlardan geçilmez olmuştu.Hatta Türkiye'de onun adını taşıyan, işportalarda satılan ayakkabılar bile yapıldı.

1985 yılı sona erdiğinde yılın hakkında en çok konuşulan ismi bu kızdan başkası değildi.Güçlü karakteri,seksiliği ve imajıyla kendinden söz ettirmeyi biliyordu.

True Blue
Madonna 'Desperately Seeking Susan' filminin ardından Sean Penn ile başrolde oynadığı ikinci filmi olan 'Shangai Surprise' adlı filmin çekimleri için Amerika'dan ayrıldılar. Medyanın gündeminde yer almalarına rağmen ses getirmeyi başaramayan yapımda, Madonna'nın oyunculuğu sönük bulundu.İlk albüm bir sanatçı için çok önemlidir. İkinci albüm hala ilk albümün başarısından etkilenmiş olabilir ama üçüncü albümle, dinleyici beklentilerini yükseltir. Eğer eski albümlerine benzerse insanların ilgisini kaybedebilir. Yeni bir şey denerse beğenilmeme riski doğar.

Ve Madonna, kariyerinde ilk kez kendini yenileyecek, bir önceki albümünden tamamen farklı bir albümle izleyici karşısına çıkacaktı. Eski yapımcısı Steve Bray ile yeni keşfi Patrick Leonard ile çalışan Madonna 30 Haziran 1986′da dünyayı şaşırttı. 1985 yılındaki Sean Penn ile evliliği sonrası ilk Madonna albümü olan True Blue, ilk iki albüme göre daha olgun bir altyapıya sahipti. Albüm, dünya çapında 24 milyondan fazla satarak The Immaculate Collection'dan sonra en fazla satan Madonna Albümü unvanını taşımaktadır. Albüm 28 ülkede listelere ilk sıradan giriş yapmıştır.Hatta bu konuda bir dünya rekoru vardır. Kendisiyle özdeşleşen sarışın imajına da ilk kez bu dönemde bürünmüştür. Albümün kapağının iç kısmında dünyanın en cool adamına, Sean Penn'eyazmaktadır. Albümden sırasıyla Live To Tell, Papa Don't Preach, Open Your Heart, True Blue ve La isla Bonita gibi hitler çıkmıştır."True Blue" şarkısı tüm dünyada #1 numara olup 1986'nın dünya çapında en başarılı parçası oldu.1987'de "Open Your Heart" ve "La İsla Bonita" da tüm dünyada bir numarada #1 numara oldu.La isla bonita parçası sadece 1987 nin değil tüm 80'lerin en başarılı parçası olduğu açıklanmıştır.Ayrıca "Papa Don't Preach" ve "Live to tell" de İngiltere ve amerika gibi önemli listelerde zirveye çıktılar.Albümün neredeyse tüm parçaları hit haline geldi.Madonna'nın yaptığı özgür insan vurgularından sonra 1980'lerin sonuna yetişen gençler için Madonna örnek insan olup çıkıvermişti.1987'de Madonna yine oyunculuğa yönelmeye karar verdi. Yeni filmi Who's that girl?, aynı adı taşıyan soundtrack albümü sayesinde ilgi görmeyi başadı. Ama bir aktris olarak performansı vasatın altında bulundu. Madonna dünya çapında gerçekleştirdiği ilk turnesinin adına da filmi desteklemek adına Who's that girl Tour ismini verdi. Japonya'da başlayan turnede Madonna yaklaşık 2 milyon izleyici ile bir araya geldi. Japonya'da uçaktan iner inmez, hava alanında onu bekleyen 25. 000 Japonla karşılaştı. Konser başına 500.000 $ gelir elde ettiler. 13 Temmuz ABD konserinin gelirini AIDS le mücadele eden AMFAR'a bağışladı. Japonya'da Madonna pulları postaya verildi. İlk complication albümünü 1987'de piyasaya sürdü. 'You Can Dance' adını taşıyan albüm yayınlanan üç albümünün remixlerini içeriyordu.Bu remix albüm 7 milyonu aşan satış rakamıyla bir kadın sanatçıya ait en çok satan remix albüm,aynı zamanda tüm zamanların en çok satan ikinci remix albümü olmuştur.

Yılın, sonlarına doğru ise magazin basını Sean Pean ile Madonna'nın evliliklerinin çatırdamak üzere olduğunu duyacaktı. İşin aslı Madonna gerçektende Aralık 1987'de boşanma davası açmıştı fakat bir evlilik danışmanına danışmaya karar vermiş ve söz konusu terapilerin akabinde boşanma olayını askıya almıştı. Bu dönemde Madonna henüz tanıştığı John Kennedy Jr. arasında duygusal bir ilişki yaşandığı da kulaktan kulağa yayılmaya başlamıştı. 1988 Madonna için sakin geçti. Bu dönemde hiçbir albüm kaydına imza atmayan Madonna, Broadway'de sahnelenen 'Speed The Plow' adlı tiyatro oyununda oynadı. Etkinlik ilgi görmeyi başardı fakat Madonna'nın oyunculuğu yine son derece sönük bulundu. 88'in sonunda ise Madonna bu kez resmi olarak boşanma davası açtı. Sean Penn şükran gününde Madonna'ya dayak atmıştı.


(devamı gelicek)

(Alıntıdır: http://tr.wikipedia.org/wiki/Madonna#Biyografisi)Spoiler:


kaptanımdan

Prenses*den

see-chan*den

çağladan
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 16:53
Luna_brc
Kullanıcı Eşyası

Sağlam Üye
Sağlam ÜyeYaş: 24
Kayıt: 11 Ağu 2007
Mesajlar: 158
Ünvan: Prenses
Puan: 175
Teşekkür: 1

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
Like A Prayer
Madonna'nın en çok yankı uyandıran ve en kişisel albümlerinden biri olarak kabul edilen Like A Prayer 1989'da piyasaya sürüldü. Sonunda boşanmaya varan sorunlu evliliği(Ocak'89'da resmen boşandılar), ayrıca 31 yaşına adım atmış olması(Madonna'nın anneside bu yaşlarında ölmüştü) albümü kişisel yapan öncelikli sebeplerdi. Albümde yer alan 'Till Death Do Us Part' ayrıldığı eşi Sean Penn'e, 'Oh Father' ise baba-kız arasındaki zor ilişki üzerine yazılmıştı. Albümün iç kapağında Madonna'nın şu notu vardı:'Bana dua etmeyi öğreten anneme'. Asıl kıyamet ise albümle aynı adı taşıyan ilk single'ın videosu ekranlara gelmeye başladığında koptu. Madonna yanan haçların önünde dansediyor, ellerinde stigmata gerçekleşiyor, dahası zenci bir İsa ile öpüşüyordu. Katolik Kilisesi ayaklanmıştı. Madonna aforoz edilir. Papa II. Jean-Paul onu kınayan bir mektup yazar. Kritikler ve dinleyiciler ise albüme tam puan verir. Satış grafiği çok yüksektir. Madonna yine liste başıdır. Madonna'nın popülaritesi Pepsi'yi harekete geçirmiş, ve yıldızla bir reklam filmi için 5.000.000 $'lık bir anlaşma imzalamıştır. Ama 'Like a Prayer'ın videosunu izleyen ve dumur olan Pepsi, çareyi reklam filminin yayınını durdurmakta bulur. 5.000.000 $ ise her şeye rağmen Madonna'nın yanına kar kalır.


'Like A Prayer' videosu'Like A Prayer' videosunun yarattığı sansasyonun akabinde Madonna durulmak yerine herkesi şaşırtmayı uygun gördü. Albümden çıkan ikinci video 'Express Yourself' Fritz Lang klasiği Metropolis'in modern versiyonu gibiydi. Yine çok tartışılan video, o dönemde çekilen en pahalı müzik videosu olma özelliğini taşıtordu (bütçesi tam 800.000 $'dı)

Bu arada 'Shangai Suprise' ve 'Who's that girl?' filmlerininde sergilediği oyunculuğun, kriterlerden eksi puan alması Madonna'nın sinema aşkını dizginleyememişti. Hırslı mega star, ünlü çizgiroman kahramanı Dick Tracy'nin sinemaya uyarlanan dev bütçeli versiyonunda bir gece klübü şarkıcısı olan femme fetale Breathless Mahoney karakterinin kendisi için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyordu. Çok düşük bir ücret(35.000 $) karşılığında bile olsa bu rolü kapmak için elinden geleni yaptı ve nihayetinde Warren Beatty ile kamera karşısına geçti.

İkili filmdeki aşklarını gerçeğe dönüştürmekte gecikmedi ve böylece Madonna'yı Sean Penn'den sonra magazin basınının baş sayfalarına taşıyan ikinci büyük aşkı başlamış oldu. Madonna Dick Tracy filminin soundtrack albümü niteliği taşıyan I'm Breathlessı aynı dönemde piyasaya sürdü. Madonna'nın diğer albümlerinin aksine tam bir konsept albümü özelliği çizen albüm, 30'lı ve 40'lı yılların jazz soundunu taşıyordu. Albümden çıkan ilk single 'Vogue' atlantiğin her iki yakasında bir numara oldu. Şarkının bir bölümünde Madonna en büyük idollerini sayar. Bunlar:Greta Garbo, Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Bette Davis ve Grace Kelly'dir. Filmin öne çıkan şarkısı 'Sooner or Later' ise aynı yıl Oscar'a aday gösterildi ve bestecisi Stephen Sondheim'e Orjinal Şarkı kategorisinde Oscar kazandırmayı başardı. Törene Michael Jackson'la katılan Madonna, sahne alarak şarkıyı muhteşem bir performansla seslendirdi. "justify my love" şarkısının single ı video-single olarak piyasaya sürüldü ve tüm zamanların en çok satan videosu oldu.

Madonna’nın ilk best of albümü olan Immaculate Collection, kariyerinin ilk 10 yılının özeti olan 15 efsane parçayı ve 2 yeni şarkıyı içermekteydi. Blond Ambition turnesiyle desteklediği bu albüm kariyerinin en çok satan albümüydü. Blond Ambition sonrası iyice yükselmiş kariyeri için en mükemmel zamanda, 13 Kasım 1990′da bu ilk best of albümünü çıkarmıştır.

Albüm kapağı ve ismi, o dönemden hemen önce Papa tarafından dinden çıkarılması, konserlerinin boykot edilmesi gibi olaylardan dolayı İncil’deki “Immaculate Conception”a ithafen Immaculate Collection olmuştur ve kitapçığında “Papa’ya, ilahi ilham kaynağıma..” demiştir.

26 milyon gibi bir satış rakamıyla, haftalarca Avustralya ve İngiltere gibi listelerde zirvede kalmasıyla akıllara yerleşmiştir. 2001 yılında, Amerikan RIAA derecelendirme kurumu sadece ABD’deki 10 milyonu geçen satış rakamından dolayı albüme Elmas Ödülü vermiştir. Bu, Like A Virgin sonrası Madonna’nın aldığı 2. Elmas Ödülü’dür.

***

Ray Of Light
Bir yıllık geçiş döneminden sonra Mart 1998'de yeni Madonna albümü 'Ray Of Light' piyasaya sürüldü.İngiliz prodüktör William Orbit katkısyla farklı bir bakış açısı kazanan albüm,elektronik müziğe kayan sound'u ile dikkat çekti.Albüm aynı zamanda Madonna'nın değişen yüzünü ve iç dünyasını yansıtıyordu.'Ray Of Light' bu sebeple 'Like A Prayer'dan sonraki en kişisel Madonna albümü sayılır.Album , ABD dışında ki önemli tüm müzik listelerinde 1 numaraya yerleşti.Kriterler ise söz konusu sound değişimini ilk etapta algılamakta ve yorumlamakta zorlandılar.Fakat albüm dünya çapında büyük bir başarı kazanmayı ve nihayetinde kriterleri de etkilemeyi başardı.Bu albümüyle Madonna yepyeni bir hayran kitlesi kazandı.Albümün sound u o güne kadar yapılmış Madonna albümlerinden çok farklı olmasına rağmen denenmemiş olması ve bir o kadarda başarılı olması nedeni ile Madonna ya müzikal anlamda çok büyük saygınlık kazandırmıştır. Ray of Light ın videosuda çıktığı yıl Mtv de yılın video su seçilmiştir. 1999'da Madonna'nın kariyerinde bir ilk gerçekleşmiş oldu.Aday gösterildiği Grammy kategorilerinden 4'ünü (en iyi pop albümüde dahil olmak üzere) toplamayı başaran Madonna,Geyşa imajıyla sahne aldığı törende 'Nothing Really Matters' adlı şarkısını seslendirdi. Haziranda İngiliz aktör Rupert Everett ile birlikte rol aldıkları 'The Next Best Thing' adlı filmin çekimlerine başlayan Madonna, 1999 yılını 'Austin Powers.The Spy Who Shagged Me' filmi için kaydettiği 'Beautiful Stranger' hit'iyle başarılı bir şekilde kapatmayı başardı.'Beautiful Stranger'ın 1999'da İngiltere radyolarında en çok çalınan şarkı olduğu açıklandı.


Music
Resim:200px-Wvsajb-1-.jpg.jpgLike A Prayer’den sorna Ray Of Light albümü ile müzik dünyasındaki en büyükler arasında yerini alan Madonna, 1999 yılında Beautiful Stranger ile yeniden müzik listelerini zorlayarak TOP 10’leri feth ettikten sonra yeni albümünün kayıtlarına başlamak için Londra’yı tercih etti. Bu arada Evita’dan sonra The Next Best Thing filminde de yer alan sanatçı ne yazık ki, box ofislerde hayal kırıklığına uğradı. Fakat film için seslendirği Don McLean şarkısı olan American Pie ile Avrupa single listelerinde zirveye yerleşti. 8. albümü olan Music, house music, dance-pop soundu içeriyordu ve Madonna’yı tüm dünyada zirveye çıkarttı. Albümle aynı adı taşıyan ilk single, USA Billboard Hot 100, UK Single Charts’a zirveden giriş yaptı. Madonna Music albümü ve single ile tüm dünyada zirveye yerleşti. İkinci single Don’t Tell Me, tüm dünya da TOP 5’lerden giriş yaparak Madonna’nın büyük ticari başarı kazanmasını sağladı. Cowgirl temasını işleyen video aylarca MTV’de gösterildi. Albümden yayımlanan 3. single What It Feels Like For A Girl, sansasyonel içeriği sebebiyle MTV tarafından yasaklandı. Çareyi DVD Single olarak yayımlamakta bulan Warner Bros, yine büyük başarı kazandı. What It Feels Like For A Girl, “Tüm zamanların en çok satan DVD-single” oldu. MTV yasağı bile, Madonna’nın listelerde zirveye çıkmasına engel olamadı. Music albümü, yayımlandığı yılın sonunda 15 milyonluk satış gerçekleştirerek yılın en çok satan albümlerinde birisi oldu. 2000 yılında Guinness Rekorları, Madonna’yı “ Tüm zamanların en başarılı solo kadın sanatçısı” olarak tarihe geçirdi. 2001 yılında turneye çıkacağını duyuran Madonna, Drowned World Tur adını verdiği, sadece Amerika ve Avrupa’da konserler içeren turnesine başladı. Turneye ilgi son derece yüksek oldu. Biletler piyasaya çıktığı dakikalar içerisnde tükendi. İngiltere’de 35 milyona yakın insan telefonla bilet siparişi verme girişimde bulundu. Turnenin DVD’si ise DVD Charts’lara TOP 5’ten giriş yaptı. Kasım 2001’de Madonna kariyerinin 2. best of albümün yayımladı. Yeni şarkı içermeyen albüm GHV2 (Greatest Hits Volume 2) adı ile yayımlandı. Albüm, tüm dünyada TOP 10’lere girerek başarı kazandı. Madonna 2002 yılında, 20. James Bond filmi “Die Another Day” için aynı adı taşıyan tema müziğini kayıt etti. Single USA, UK ve birçok ülkede TOP 10’lerde yer alarak en başarılı James Bond tema müziği oldu.

***
Zirveye Dönüş ve Yeni Rekorlar
Kasım 2005’te yeni albümünden ilk şarkısı Hung Up’ı piyasa çıkaran Madonna müzik listelerinde fırtına gibi esti. 44 ülkenin single satış listesinde zirveye yerleşen Hung Up, Madonna’yı tüm dünyada #1 numara yaptı. Guinness Rekorları, Hung Up’ın “En çok ülkede #1. olan single” sıfatıyla tarihe geçirdi. ABD’de single, Billboard HOT 100’de TOP 10’e girmeyi başardı ve 36 single ile TOP 10’ ne çok giren Elvis Presly’nin rekorunu egale etti. 70’lerin disco soundu ve ABBA’nın Gimme Gimme Gimme ( A Man After Midnight)’tan örenekler içeren alt yapısıyla otoritelerden çok iyi yoyumlar alan Madonna, 14 Kasım’da Confessions on a Dance Floor adlı albümünü piyasaya çıkardı. Albüm, ABD’de dahil olmak üzere 41 ülkenin albüm satış listesinde zirveye yerleşti ve dünya rekoru kırdı. Tıpkı Hung Up single gibi, Guinness Rekorları, Confessions on a Dance Floor’u “En çok ülkede #1. olan albüm” sıfatıyla tarihe geçirdi. Albümden yayımnlanan ikinci single Sorry ise Hung UP’ın başarısını devam ettirmeyi başardı. 15 hafta boyunca United World Charts’ta zirvede kalan Hung Up, Sorry’nin gelmesiye #2. sıraya düştü. Müzik tarihi bir ilke şahit oldu. United World Charts’ta, Madonna Sorry ile zirvedeyken, Hung Up şarkısı ise ikinci sıradaydı. Bir sanatçı UWC listesinde ilk kez zirvenin ve ikinci sıranın sahibi oluyordu. Madonna Sorry şarksını piyasaya çıkaracağı günün gecesinde ise Gorillaz grubu ile 2006 Grammy Ödülleri’nin açılışını yaptı. Yüksek enerjili sahne performasnı ile herkesi kendine tekrardan hayran bırakan Madonna, gecenin en iyi dance performansını sergiledi. I Love New York şarkısına Confessions on a Dance Floor albümünde de yer veren Madonna ise, Clear Channal tarafından yeniden boykot edildi. Radyolar albüme ve albümden çıkan Get Together ve Jump şarkılarına gereken yayın desteğini vermemelerine rağmen, kaydın tüm dünyada başarı sağlamasını engelleyemediler. 2006 Brit Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Uluslararsı Kadın Sanatçısı” ödülünü kazanan Madonna, Brit ödülü kazanan en yaşlı sanatçı oldu. Bu durum Madonna'nın ilerlemiş yaşına rağmen müzik dünyasında ne kadar güçlü olduğunu gösterdi Madonna, 2006 yılında albümü tanıtmak için çıktığı The Confessions Tour ile rekor kırdı. Turne, 194 milyon $ gelir elde ederek, “Tüm zamanların en çok kâr elde eden kadın turnesi” oldu ve Madonna’nın yeniden Guinness Rekorları’na girmesini sağladı. Turne, büyük tartışmaların çıkmasına da sebep oldu. Live To Tell şarkında dini temaları kullanması ve tıpkı İsa gibi çarmıha gerilmesi, Katolik Kilisesi’ni ayaklandırdı. Kilise, turneyi boykot çağrısında bulunsa da, Madonna fanlarını durduramadı. Kilise çareyi Madonna’yı yeniden afaroz etmekte buldu. Madonna ise ilk kez Like A Prayer videosunda zenci bir İsa’yı öptüğü ve yanan haçlar önünde dans ettiği, zenci İsa’yı öperken vücudunda yaralar ortaya çıkmasını konu olan videosu sebebiyle dönemin Papası 2. Jean Paul tarafından dinden çıkartılmıştı. Confessions Turnesi’nin büyük başarısı Madonna’yı “Tüm zamanların en çok kazanan kadın sanatçısı” sıfatıyla yeniden tarihe geçirdi.


Yan Uğraşları ve Projeler
Turnesi sırasında H&M firması ile anlaşma yapan Madonna, firmanın reklam yüzü olmuştu. Firmaya epey gelir sağladığı için H&M 2007 yılında, Madonna ile yeniden anlaşma imzalayarak, sanatçının kensisi tarafından M By Madonna adını taşıyan koleksiyon hazırlamasını sağladı. M By Madonna, piyasaya çıktığı ilk hafta tüm dünyada 15 milyon $’dan fazla gelir elde etti. Bu büyük başarı sebebiyle H&M, Madonna’ya büyük paralar sunarak önümüzdeki yeni sezon için yeniden teklif götürdü. Madonna’nın Afrika ülkesi olan Malawi gezisi sırasında, David isimli zenci bir çocuğu evlat edinmesi ile tüm dünya basınında yeniden gündeme oturmasını sağladı. Gezi sırasında Malawi hükümetine büyük maddi yardımlar yapan sanatçının, ülkede açlık ve yokslluk ile mücadele eden çocuklar için okullar ve yetimhaneler yaptıracak olması taktirle karşılansa da, ülkede evlat edinme yasalarının olmaması Madonna’ya sıkıntılı günler yaşamasına neden oldu. Hükümete yaptığı yardımalr sebebiyle, David isimli çocuğu evlat edinen Madonna, medya ve bazı kesimler tarafından nüfuzunu kullanması ve evlat edinme yasası olmayan bir ülkeden evlat edindiği için kötü eleştirilere maruz kalmasına sebep oldu. Madonna ve Malawi hükümeti ise, yasaların çiğnenmediğini, herşeyin olması gerektiği olduğunu açıklasa da, bazı insan hakları grupları, bu durum için Madonna’ya karşı yasal savaş başlatacağını duyurdu. Madonna, evlat edindiği için tepkilerle karşılaşsa da, müzik adına son derece verimli bir yıl yaşadı. 2007 World Music Awards’ta “Yılın en çok satan pop sanatçısı” ve “Yılın en çok satan Amerikalı sanatçısı” ödülellerini kazanmasının yanı sıra, 2007 Grammy Ödülleri’nde, Confessions on a Dance Floor albümü ile “Yılın En İyi Electronic/Dance Albümü” ödülünü kazanması, ticari açıdan oldukça verimli bir yıl yaşadığının kanıtı oldu. Küresel ısınmaya karşı düzenlenen Live Earth konserleri için Hey You isimli şarkı yazan Madonna, ilk etapta şarkıyı internet üzerinden ücretsiz indirmeye açmıştı. Live Erath albümünde de yer alacak olan şarkı konserde de koro eşliğinde büyük çoşkuyla söylenerek Live Earth'e damgasını vurdu. Madonna, isminin Filth and Wisdom olduğu düşük bütçeli komedi tarzında film çektiği belirtiliyor. Madonna’nın oyuncu olarak değil, yönetmen koltuğunda yer aldığı filmin çekimlerinin tamamlandığı, ancak ne zaman gösterime gireceğinin belli olmadığı açıklandı.

25. Sanat Kariyeri ve Yeni Albüm
Confessions on a Dance Floor'un elde ettiği büyük başarı ve akabinde çıktığı turne ile adından başarı ile söz ettiren Madonna, sanat kariyerinin 25. yılına girdi. Elde ettiği büyük başarılar, son derece etkileyici videoları, canlı permonsları ile her daim gündemi meşgul eden süperstar, yeni albümünün kayıtlarını tamamlamak üzere. Aralarında Timbland, Justin Timberlake, Pharell Williams ve Stuart Price gibi ünlü prdüktörlerin bulunduğu yeni albümün 2007'nin son aylarında yayımlanması planlanıyor. Madonna, albüm hakkında herhangi bir açıklama yapmazken, Timbland ve Timberlake son derece başarılı, içinde birçok hit bulunduran, Madge'nin ilk dönem hitlerinde olan "Lucky Star" hissini yeniden yarrattıklarını belirtiyorlar. Madonna yeni albümü ile aynı dönemde 25. yıl kutlaması adına çok büyük bir best of albümü ve en iyi hitlerinin remix kayıtlarını içeren best of remix albümü yayımlayacak.Spoiler:


kaptanımdan

Prenses*den

see-chan*den

çağladan
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 16:56
Flamesniper
Kullanıcı Eşyası

Efsane Üye
Efsane ÜyeYaş: 30
Kayıt: 06 Eyl 2007
Mesajlar: 2,481
Ünvan: Güzel Prenses
Nerden: İstanbul
Teşekkür: 11

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
madonnanın şarkıları severim ama kendilerini biraz garip bulurum.klipleri çok garip bnce.yani bi klibini rahatça izlieeemiom. Karışık

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 17:03
Luna_brc
Kullanıcı Eşyası

Sağlam Üye
Sağlam ÜyeYaş: 24
Kayıt: 11 Ağu 2007
Mesajlar: 158
Ünvan: Prenses
Puan: 175
Teşekkür: 1

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
ewt bazı kliplerinin birazcık aykırı olduğu doğru olablr ama yine de dinlenesi şarkılar yapıo Gülücük DağıtıyorSpoiler:


kaptanımdan

Prenses*den

see-chan*den

çağladan
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 17:04
Flamesniper
Kullanıcı Eşyası

Efsane Üye
Efsane ÜyeYaş: 30
Kayıt: 06 Eyl 2007
Mesajlar: 2,481
Ünvan: Güzel Prenses
Nerden: İstanbul
Teşekkür: 11

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
ewt şarkıları dinlenio eee ne de olsa dans müzğinin kraliçesi Göz Kırpıyor

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 17:06
Luna_brc
Kullanıcı Eşyası

Sağlam Üye
Sağlam ÜyeYaş: 24
Kayıt: 11 Ağu 2007
Mesajlar: 158
Ünvan: Prenses
Puan: 175
Teşekkür: 1

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
Gülücük Dağıtıyor "Tüm zamanların en başarılı solo kadın sanatçısı" sıfatıyla Guinness rekorlar kitabı 'na girmiş ya bu çok güsel bişe işte Çok MutluSpoiler:


kaptanımdan

Prenses*den

see-chan*den

çağladan
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 17:07
Flamesniper
Kullanıcı Eşyası

Efsane Üye
Efsane ÜyeYaş: 30
Kayıt: 06 Eyl 2007
Mesajlar: 2,481
Ünvan: Güzel Prenses
Nerden: İstanbul
Teşekkür: 11

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
wow.neymiş o bea.doymadı mı bu ödüllere....ev de süs eşylardan çok ödül kaynıodur hrld Dil Çıkartıyor Çok Mutlu

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 17:09
Venüs Minako
Kullanıcı Eşyası

O Bir Yıldız!
O Bir Yıldız!Yaş: 27
Kayıt: 31 Tem 2007
Mesajlar: 1,475
Ünvan: Prenses
Puan: 535
Nerden: Kei*min yanındaaan *O*

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
flamesniper_rei yazmış:
wow.neymiş o bea.doymadı mı bu ödüllere....ev de süs eşylardan çok ödül kaynıodur hrld Dil Çıkartıyor Çok Mutlu

walla kesin öledir Kahkaha Atıyor Kahkaha Atıyor---
♥ ♥ ♥

.
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et 16 Eyl 2007 17:11
Luna_brc
Kullanıcı Eşyası

Sağlam Üye
Sağlam ÜyeYaş: 24
Kayıt: 11 Ağu 2007
Mesajlar: 158
Ünvan: Prenses
Puan: 175
Teşekkür: 1

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
heralde oledir nazar değmesin insallah Çok Mutlu Kahkaha AtıyorSpoiler:


kaptanımdan

Prenses*den

see-chan*den

çağladan
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 17:12
Flamesniper
Kullanıcı Eşyası

Efsane Üye
Efsane ÜyeYaş: 30
Kayıt: 06 Eyl 2007
Mesajlar: 2,481
Ünvan: Güzel Prenses
Nerden: İstanbul
Teşekkür: 11

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
haha inş...aman sakın yakında bunları hurdacıya vermesin Madde

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 17:14
Luna_brc
Kullanıcı Eşyası

Sağlam Üye
Sağlam ÜyeYaş: 24
Kayıt: 11 Ağu 2007
Mesajlar: 158
Ünvan: Prenses
Puan: 175
Teşekkür: 1

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
bn olsam asla bole bişi yapmasdım ama madonnayı bilemem Çok MutluSpoiler:


kaptanımdan

Prenses*den

see-chan*den

çağladan
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 17:15
Flamesniper
Kullanıcı Eşyası

Efsane Üye
Efsane ÜyeYaş: 30
Kayıt: 06 Eyl 2007
Mesajlar: 2,481
Ünvan: Güzel Prenses
Nerden: İstanbul
Teşekkür: 11

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
hahaha tabiki bnde yapmazdım Kahkaha Atıyor Çok Mutlu

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 17:17
Luna_brc
Kullanıcı Eşyası

Sağlam Üye
Sağlam ÜyeYaş: 24
Kayıt: 11 Ağu 2007
Mesajlar: 158
Ünvan: Prenses
Puan: 175
Teşekkür: 1

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
aslında kim yaparki?? Çıldırmış Durumda ödül ödüldür sonuçta Kahkaha AtıyorSpoiler:


kaptanımdan

Prenses*den

see-chan*den

çağladan
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 17:18
Flamesniper
Kullanıcı Eşyası

Efsane Üye
Efsane ÜyeYaş: 30
Kayıt: 06 Eyl 2007
Mesajlar: 2,481
Ünvan: Güzel Prenses
Nerden: İstanbul
Teşekkür: 11

Durumu: Çevrimdışı

Madonna Konu: Yanıt: Madonna Alıntıyla Cevap Gönder
haha ewt bncede.ayy ödüllerin üstünde forsale yazısını düşünemiom Çıldırmış Durumda Madde

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 16 Eyl 2007 17:20
 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder Sayfaya git: 1, 2, Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa) [ 28 mesaj ]
Geçiş Yap:   

 
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız