kumral ada~mavi tuna
Sailor Moon Forum -> Kitap, Şiir ve Yazılar -> Kitaplar (Türk Yazarlar)

 
Yazar Mesaj
Psylocke
Kullanıcı Eşyası

Venus Fan
Venus Fan

Avatar

Yaş: 29
Kayıt: 10 Şub 2008
Mesajlar: 653
Puan: 300
Teşekkür: 64

Durumu: Çevrimdışı

kumral ada~mavi tuna Konu: kumral ada~mavi tuna Alıntıyla Cevap Gönder
'Bir salı sabahı uyandım. Bütün gazeteler hayatta en çok sevdiğim kadının bir cinayet işlediğini yazıyordu. Bunu hiç beklemiyordum. Beynimden vurulmuşa döndüm. İç dengelerim şiddetle sarsıldı. Oysa gerçeği biliyordum ama bana kimse tek bir şey sormamıştı. Onu mahkûm etmişlerdi! Kapı çalındı. İki asker beni almaya gelmişti. İç savaş çıkmış, seferberlik ilan edilmişti. Bunu bekliyordum. Hiç şaşırmadım. Bunu uzun zamandır korku ve kuşkuyla hep bekliyordum. Hazırlandım ve o salı sabahı evden çıktım.'

Genç bir öğretmen bir sabah Kuzguncuk'taki evinden apar topar alınıp, askere götürülür. O, bunun bir kâbus olduğuna, arkadaşlarıysa onun iç savaşa katıldığına inanmaktadır. Oysa annesi oğlunun bir ambulansla evden götürüldüğünü anlatmaktadır.

Kumral Ada - Mavi Tuna, iç savaşın içimizde ve dışımızda, bireysel ve toplumsal olarak yarattığı yangınları umutsuz bir aşk üçgeni ekseninde anlatan sarsıcı bir roman.

Dört dile çevrilen Kumral Ada - Mavi Tuna birçok toplumsal yaramızı irdelerken unutulmaz bir aşk hikâyesi anlatıyor.

KUMRAL ADA-MAVİ TUNA adlı romanın Avrupa'da okutulduğu okullarda kullanılmak üzere Buket Uzuner tarafından hazırlanan 9 düşünce durağı
1- Kumral Ada ~ Mavi Tuna, yanılsama ile gerçekliğin kolaylıkla yer değiştirebildiğini, bize bir iç yolculukla, bir iç savaş fonunda anlatan bir romandır. Bu yolculuğa paralel kurguyla eşlik eden geri dönüşler (flash back) bize karakterler hakkında gereken ipuçlarını sunmaktadır. Bu romanın, 'Gerçek bazan o kadar inanılmazdır ki, kişi onu bilmekten kaçar' dediğini düşünmek yeterli olur mu? Romanın iklimi yalnızca bu mevsim üzerine kurulu demek olası mıdır?

2- Bu roman için otoanalitik olduğu söylendi. Doğrudur. Romanı otoanalitik açıdan nasıl incelersiniz?

3- Romanda kuru milliyetçilik (nationalism) ve kuru cinsiyetcilik (sexism) gibi içi boş, dışı renkli ırkçılık kavramların insan sevgisi ve şefkat(insancıllık) gibi duygu ve düşüncelerle yenilenerek modern milliyetçiliğe dönüşümü işleniyor. Bu konuyu romanda taşıyan karakter kimdir ve dönüşümüne etkili olan(lar) nedir?

4- Dostoyevski'nin polifonik bir yazar olduğu bilinir. Onun kahramanları birbirlerinden tamamen farklı kişilik sesleriyle hayat kazanmışlardır. Kumral Ada ~ Mavi Tuna romanının kahramanları için de aynı özelliğin geçerli olduğunu kitabın İtalyanca ve Ingilizce çevirmenleri birbirlerinden habersiz olarak söylemektedir. Bu romanın polifonik olduğu fikrine katılıyor musunuz? Neden?

5- Bireysel geçmişimiz, yaşadığımız toplumun, dünyanın geçmişiyle ve yaşanan çağın koşullarıyla bir bütündür. Tuna bunu bize farklı metaforlarla sık sık hatırlatıyor. Örneğin askeri darbelerin yapılıp, demokrasinin askıya alındığı tarihler doğum günlerine denk düşmüştür. Romandaki benzer metaforlari bulabilir misiniz?

6- Tuna, kuru akil ve mantikla başarılı ve güçlü olmak formülü diretilen erkek-insan modeline karşı çıkmaktadır. Asıl cesaretin yüreğin sesini boğmayan bir akıl ile sağduyuyu boğmayan bir mantık olduğuna inanır. Duygunun ve insanlığın cinsiyeti olmadığına inanan bu yeni yüzyıl erkek modelini romanda destekleyen kadın karakter kimdir?

7- Bir problemi çözmek için işe önce iç işlerden başlamak gereğini vurgulayan bu iç yolculuk ve iç savaş romanı 'Türkiye Aydını'nın gözlerini kendi toplumuna çevirmesi gereğini de anlatmaktadır. Bu konunun hangi karakterlerle hangi bölümlerde yoğunlaştığını tartışınız

8- Demokrasi, en önce kendi evimizde, ailemizde ve aşklarımızda gerçekten yer etmeden toplumumuzda varolamaz. Şiddet içimizde ve ailemizde varsa toplumumuzda da olacaktır. Romanda bu söylemleri destekleyen ve tartışan bölümleri bulup, yorumlayınız.

9- Eğer bu romanana ek bir SON bölüm yazma sansiniz olsaydi, Tuna, Ada, Meriç ve Sair Dayi için neler düslerdiniz?

Özet
KUMRAL ADA MAVİ TUNA
Tuna, Kuzguncuk'ta doğup büyüyen, ailesinin en küçük çocuğudur. Daima abisinin (Aras) gölgesinde kaldığını düşünür, fakat bunu kimseye belli etmez. Abisi akıllı, zeki, yetenekli ve çok yakışıklıydı; kendisi ise daima ondan eksiktir. Babası kendi halinde bir terzi, annesi ev hanımıdır. Annesinin hayatı büyük artistlerin hayranlıklarıyla geçmiştir. Bir gün mahallelerine ünlü sinema oyuncuları Süreyya Mercan ve Pervin Gökay'ın taşınması ile tüm hayatları değişir. Bu çiftin küçük bir kızı vardır. Adı Ada. Tuna onunla küçük bir taş sayesinde tanışır ve o taşı ömrü boyunca yanında taşır. Ada, Tuna'ya göre çok güzel bir kızdır ve de çok çok kumraldır. O zamanki yaşları Ada 7, Tuna 5. Tuna'nın Ada'ya olan aşkı o zamandan başlar ve bir ömür boyu sürer. Ada bir gün Aras'la tanışır. İkisi de aynı yaştadır. Ve üçü arkadaşlığa başlar. Her günleri birlikte geçer. Ada Tuna'yı tıpkı kardeş gibi, müthiş bir sevgiyle sever. Aras'a hissettikleri ise bambaşkadır. Fakat Tuna'nın da Ada'ya olan zaafı herkes tarafından bilinmektedir. İşte böyle bir aşk üçgeninde birbirlerinden kopmadan uzun süre yaşamışlardır. Ada ve Aras 18 yaşına geldiklerinde üniversite sınavına girerler, sonuçların açıklanmasına 1 ay kalmıştır. Bir akşamüstü dışarı çıkarlar. Sahilde dolaşmaya başlarlar. Tuna bir ara bunların ikisini kaybeder, tekrar bulduğunda ise onlar ağaçların altında ve kendi hallerindedirler. Ada'nın kedi gibi parlayan kumral gözlerinden kendini alamaz. Evlerine geri dönerken Aras, içindeki coşkunun verdiği heyecanla, tişörtünü çıkarıp Ada'ya verir ve denize balıklama atlar. Tam o sırada sert bir ses duyulur ve Aras bir daha geri gelmez. Ada uzun süre hastanede yatar. Tuna ve ailesi perişan olur. Babası bu acının üstünden bir süre sonra ölür. Bu olaydan 1 ay sonra üniversite sınav sonuçları açıklanır ve Aras tek tercihi olan Gemi Makinesi Mühendisliği'ni kazanır. Ada kendisini toplayamamaktadır. Yurt dışına uzun süreli geziler yapar. Fotoğrafçılık üzerine kendini geliştirir. Tuna'da bu arada Edebiyat Öğretmeni olur. Tuna Meriç'le (Ada'nın kuzeni) evlidir artık. Ada, Aras'ın hatırası nedeniyle asla Tuna'ya yaklaşamaz. Bir Salı sabahı telefon çalar. Meriç konuşur, sonrada Tuna'ya bir not yazıp evden çıkar. Bu notta yanına alması gereken şeyleri yazmıştır. Tuna buna bir anlam veremez. Bir müddet sonra kapı çalar. 2 asker Tuna'yı askere almak için gelmiştir çünkü seferberlik ilan edilmiştir. Tuna böyle bir şeyi uzun zamandır korku ve kuşkuyla hep bekliyordu. Hazırlandı ve o Salı sabahı evden çıktı. Ada'yı belki bir daha hiç göremeyeceğini düşündü. Orada çok zor günler geçirdi. Arkadaşları gözlerinin önünde vuruldu. O ise hep bunun, kendi aklının kendine oynadığı bir oyun, bir karabasan olduğunu düşündü. Uzun bir süre sonra seferberlik bitti. Bu savaş sırasında çoğu şeyin farkına vardı ve içindeki Ada'ya olan aşkı uzun yıllar nasıl saklı tuttuysa, şimdide öyle olacaklı. En çok sevdiği 3 kadına geri döndü:Annesine, Meriç'e ve Ada'ya........

romanı bugün bitirdim.tavsiye ederim. Hayranlık Besliyor

http://myanimelist.net/profile/Marvelgirl
animelist aldım yuhaa ^ . ^
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 30 Tem 2009 15:45
hemavaz
Kullanıcı Eşyası

Ay Savaşçısı
Ay SavaşçısıYaş: 33
Kayıt: 03 Oca 2009
Mesajlar: 707
Puan: 1300
Teşekkür: 16

Durumu: Çevrimdışı

kumral ada~mavi tuna Konu: Yanıt: kumral ada~mavi tuna Alıntıyla Cevap Gönder
bu kitabı lise 1 deyken okumuştum sanırım. ozaman çok beğenmiştim. ve birkaç gündür tekrar okuyayım diyordum... özetini okumak iyi oldu. en kısa amanda tekrardan okuyacağım... teşekkürler.

O
kadar güzel unutmuştun ki beni, Hatırlatmaya kıyamadım...

teşekkürler sun
Spoiler:

teşekkürler yumiyum... çok tatlısın...

sevgi çok teşekkür ederim... bu güzel imza için ne kadar teşekkür etsem az...
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 11 Ağu 2009 19:57
Psylocke
Kullanıcı Eşyası

Venus Fan
Venus Fan

Avatar

Yaş: 29
Kayıt: 10 Şub 2008
Mesajlar: 653
Puan: 300
Teşekkür: 64

Durumu: Çevrimdışı

kumral ada~mavi tuna Konu: Yanıt: kumral ada~mavi tuna Alıntıyla Cevap Gönder
rica ederim

http://myanimelist.net/profile/Marvelgirl
animelist aldım yuhaa ^ . ^
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 12 Ağu 2009 19:42
maron nagoya
Kullanıcı Eşyası

Venüs Savaşçısı
Venüs SavaşçısıYaş: 27
Kayıt: 26 Mar 2008
Mesajlar: 1,045
Ünvan: Prenses
Nerden: Cephiro
Teşekkür: 1

Durumu: Çevrimdışı

kumral ada~mavi tuna Konu: Yanıt: kumral ada~mavi tuna Alıntıyla Cevap Gönder
yaa bu müthiş bir kitap ben okuduğumda çok etkilenmiştim ve beğeniştimm


arigato gozaimasu küçük-melek
....Efsanevi Sihirli Şovalyeler...
...Hikaru Shidou... ...Umi Ryuuzaki... ...Fuu Hououji ....

Burası Cephiro... İnanan kalp Cephiro'da güç olur...
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger 14 Ağu 2009 11:12
*rol tanrısı*
Kullanıcı Eşyası

Güzelliğin Savaşçısı
Güzelliğin SavaşçısıKayıt: 07 Tem 2010
Mesajlar: 1,389
Puan: 400
Nerden: Eled Wethrin [gölgeli dağlar]
Teşekkür: 341

Durumu: Çevrimdışı

kumral ada~mavi tuna Konu: Yanıt: kumral ada~mavi tuna Alıntıyla Cevap Gönder
Bir insan bu kadar sevebilir bnce Tuna çok sevdiğim karakteri meriç ise sevmediğim Çok Mutlu

[central] [/central]
[central][/central]

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 25 Ağu 2010 15:28
peresoso
Kullanıcı Eşyası

Yeni Üye
Yeni ÜyeYaş: 27
Kayıt: 14 Ekm 2011
Mesajlar: 23
Ünvan: Prenses
Teşekkür: 10

Durumu: Çevrimdışı

kumral ada~mavi tuna Konu: Yanıt: kumral ada~mavi tuna Alıntıyla Cevap Gönder
Başucu kitabım olur kendisi. Tuna karakteri sağ olsun, bir ara soyadımın Atacan olmasını yürekten dilemiştim ama kendisi kitap karakteri olunca; olmadı, yürümedi ilişkimiz. Açıkçası, savaşta geçen bölümler yer yer sıkabiliyor ama kitabın geri kalan bölümleri o kadar güzel, o kadar güzel ve o kadar güzel ki...
Etkisinden çıkamayacağım nadir kitaplardandır.

"Ada: ma belle!"

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder 15 Oca 2012 9:09
 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [ 6 mesaj ]
Geçiş Yap:   

 
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız