Coldplay
Sailor Moon Forum -> Müzik, Sinema ve Diziler -> Yabancı Müzik Grupları

Yazar
Efsane Üye
Efsane Üye

Teşekkür: 70

Durumu: Çevrimdışı

dowaa
Efsane Üye
Coldplay Konu: Coldplay
Alıntıyla Cevap Gönder

Grup 1996 yılında aynı üniversitede okuyan 4 arkadaşın – Chris Martin (vokal), Jon Buckland (gitar), Will Champion (davul) ve Guy Berryman (bas gitar) – biraraya gelmesiyle oluştu. Chris Martin önceleri grubun adı için Pectoralz önerisinde bulunsa da daha sonra ortak bir arkadaşlarının fikriyle Coldplay adını alıyor.

1998’e gelindiğinde Coldplay İngiltere’de küçük klüplerde çalıyordu, ama her starın hayalinde olduğu gibi buralarda çalmak onlara yetmiyordu. Chris Martin, Oxford’da okuyan bir arkadaşına – ki Keane’den de ismini bildiğimiz Tim Rice-Oxley’e-menajeri olması için teklifte bulundu ancak bu teklif Tim’in yıllardır arkadaşları olan Keane grubunu bırakmak istememesiyle, sadece Coldplay’e demo çıkartmada yardım etmesiyle geri çevrilmiş oldu. Yıllar sonra Tim’le yapılan bir röportajda “Coldplay’in başarısını kıskanıyorum” demesi sanırım Coldplay’in alternatif rock kategorisinde yerinin ne kadar sağlam olduğunu göstermeye yeter!.. Plak şirketlerine ve yakın çevreye verilmek üzere 500 kopya “Safety” EP’si hazırlandı. Aralık ayına gelindiğinde Coldplay, indie plak şirketi Fierce Panda’yla masa başına oturuyor.

1999 Şubat ayında, dört günde kaydedilen ve sadece 2500 kopyası olan üç şarkılık “Brothers And Sisters” EP’si çıkar. 1999 sonbaharına gelindiğinde nihayet starlık hayalleri gerçekleşiyor ve Coldplay Parlophone’la 5 albümlük kontrat imzalıyor. Ardından da 3. EP’leri “The Blue Room” için stüdyoya girer. Kayıtların çok kargaşalı ve gürültülü olması Martin’i fazla sinirlendirmiş olcak ki Will Champion’ı gruptan çıkartıyor, ancak sonra dönmesi için yalvarıyor. Coldplay ilk stüdyo albümü çıkmadan önce, öncelikle grubun yaklaşımını açıkladı: Coldplay kazancını eşit olarak bölüşecek, demokratik olacak ve grup elemanlarından uyuşturucuya bulaşan kovulacaktı.

Haziran 2000’de “Yellow” single’ını çıkartan Coldplay, UK Single Listesi’nde 4. sıraya kadar çıktı ve artık dinleyicinin kafasına iyice yerleşti. Temmuz 2000’de ilk albüm “Parachutes” İngiltere’de yayınlandı ve İngiltere Albüm Listeleri’nde birinci sırada yerini aldı. Fazlasıyla Radiohead’le karşılaştırılan ve Radiohead fanlarının da desteğini alan grup, Radiohead’in “Kid A” albümünü çıkartmasıyla sadık dinleyicisiyle buluştu. 5 ay gibi kısa bir sürede “Parachutes” İngiltere’de 1.6 milyon satış rakamı elde etti ve Eylül 2000’de Mercury Music Prize’a aday olarak gösterildi. Albümün Avrupa başarısından sonra, “Parachutes” Kasım 2000’de Amerika’da da piyasa çıktı. Hakettiği ilgiyi gören albüm, 2002 Grammy Ödülleri’nde, En İyi Alternatif Müzik Albümü ödülünü de alarak hakkettiği başarıyı da sağlamlaştırmış oldu.

Tarihler Ağustos 2002’yi gösterdiğinde Coldplay yeni albümleri “A Rush of Blood to the Head”i çıkardı. Albüm açılış şarkısı olarak da “Politik”i seçtiler, ki bu şarkı 11 Eylül saldırısından hemen sonra yazıldı. Grup bu albümle beraber neredeyse bir senelik bir turneye çıktı ve canlı performanslarının da ne kadar etkileyici olduğunu izleyiciye ispatladı. Repertuarlarında kendi şarkılarının yanı sıra cover şarkılara da yer verdi (Rammstein’dan “Du Hast”, Luois Armstrong’dan “What a Wonderful World”, Aqua’dan “Barbie Girl” gibi). Bu turne sırasında canlı görüntülerden oluşan bir konser DVD’si de kaydettiler. Aralık 2003’te Rolling Stone okuyucuları tarafından Yılın En İyi Grubu seçildi. Aynı zamanlarda grup, The Pretenders’ın “2000 Miles” hitini yeniden yorumladı. Bu şarkıyı dinleyiciler sadece Coldplay’in kendi sitelerinden dinleyebiliyorlar ve hatta indirebiliyorlardı. “A Rush of Blood to the Head” Coldplay’e 2003 Grammy Ödülleri’nde 2 plaket kazandırdı. 2004 Grammy Ödülleri’nde ise “Clocks” isimli şarkılarıyla Yılın Şarkısı ödülünü aldılar. Albüm aynı zamanda Rolling Stone’da 2003’ün en iyi 500 albüm listesinde 473. sırada yerini aldı. 2004 grubun sakin geçirdiği bir yıldı. Grup bu sene içerisinde üçüncü albüm kayıtları için çalışmaya ve turnelerine devam etti.

Takvim yaprakları 6 Haziran 2006’yı gösterdiğinde, İngiltere raflarında da Coldplay’in yeni albümü X&Y boy gösterdi. Albüm, dünya çapında 8.3 milyonluk satış rakamıyla 2005’in en çok satan albümü oldu. Yine bir sene boyunca turneler devam ederken yeni DVD’leri için de görüntüler kaydedildi. Temmuz 2005’te Hyde Park’taki Live 8 konserlerinde, The Verve’ün “Bittersweet Symphony”yi Richard Ashcroft’la beraber söylediler. Şubat 2006’da Brit Awards’da En İyi Albüm ve En İyi Single Ödülü’nü aldılar. Grubun bir seneye yakın sessizliği şu sıralar 19 eylül 2006’da dünyaya gelen, Guy Berryman (bas gitar)’in bebeği Nico’yla biraz da olsa bozulmuş durumda.

Brian Eno prodüktörlüğündeki yeni Coldplay albümü 12 Haziran 2008'de çıktı. 43 dakikalık albüm 11 şarkıdan oluşuyor. "Viva la Vida or Death and All His Friends" adını taşıyan albümün kapağında ünlü Fransız ressam Eugène Delacroix'in 1830 yılında yaptığı La Liberte Guidant Le Peuple adlı resmi bulunuyor. Albümden seçilen ilk single "Violet Hill" parçasına geldi. 29 Nisan'dan itibaren bir hafta boyunca grubun resmi internet sitesinden indirilebilen şarkı, 6 Mayıs 2008'de cd formatında satışa sunuldu.

Yeni albümleri mükemmel Hayranlık Besliyor
Harikalar yaa bayılıyorum bunlara Hayranlık Besliyor

Eee insan fanı olunca bayılır tabi
Olayları İzlemekte Olayları İzlemekte Olayları İzlemekte

Sen beni dinlemedin, ben seni anlamadım.
Cevapsız soruların, boynumda kolların, al senin olsun!
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
04 Eyl 2008 19:24
Bu mesaja teşekkür edenler (2 kişi): Didella, *rol tanrısı*

princess mercury
O Bir Yıldız!
O Bir Yıldız!

Teşekkür: 59

princess mercury
O Bir Yıldız!
Coldplay Konu: Yanıt: Coldplay
Alıntıyla Cevap Gönder
evet evet bnmde çok sevdiğim bi grup. Chris Martin in sesine(ve kendisine Hayranlık Besliyor )hayranım.ayrıca dediğin gibi yeni albümleri süper.hele violet hill... Hayranlık Besliyor clockssa benim için bi efsanedir.(biraz abarttım sanki ama olsun Kahkaha Atıyor )nese işte öle.herkese bi dinlemelerini tavsiye ederim Gülücük Dağıtıyor

by tusako
En Yukarı Git
04 Eyl 2008 21:00
dowaa
Efsane Üye
Efsane Üye

dowaa
Efsane Üye
Alıntıyla Cevap Gönder
Bende mükemmel yaa^^ Hayranlık Besliyor

en sevdiğim şarkılarıda [son albüm için yoksa ben zaten hepsini seviyorumm Hayranlık Besliyor ] Violet Hill harikaa... zaten buna klip çektiler...

Spoiler:

En Yukarı Git
04 Eyl 2008 21:15
princess mercury
O Bir Yıldız!
O Bir Yıldız!

Teşekkür: 59

princess mercury
O Bir Yıldız!
Alıntıyla Cevap Gönder
ahaha bence klip muhteşemdi.chrise bitmiştim. Hayranlık Besliyor büyüteç olayına yine kopmuştum Kahkaha Atıyor
Spoiler:

by tusako
En Yukarı Git
04 Eyl 2008 21:33
dowaa
Efsane Üye
Efsane Üye

dowaa
Efsane Üye
Alıntıyla Cevap Gönder
Çok Mutlu eğer izlersen bak...xD

Spoiler:

En Yukarı Git
04 Eyl 2008 21:36
Nobu
Venus Fan
Venus Fan

Teşekkür: 6

Nobu
Venus Fan
Alıntıyla Cevap Gönder
seviyorum bu grubu sarkıları cok güzell

En Yukarı Git
02 Ksm 2008 2:06
Melanie Exalessa Serenity
Üye
Üye

Teşekkür: 6

Melanie Exalessa Serenity
Üye
Alıntıyla Cevap Gönder
coldplay tek kelimeyle süper diyebilirim Hayranlık Besliyor violet hill klibi biraz tuhaf ama idare eder Şaşırmış Durumda

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et  
04 Hzr 2010 19:16
*rol tanrısı*
Güzelliğin Savaşçısı
Güzelliğin Savaşçısı

Teşekkür: 341

*rol tanrısı*
Güzelliğin Savaşçısı
Alıntıyla Cevap Gönder
Coldplay.. gerçekten güzel bi grup vokalin sesini seviyorum dinlerken kulağımı yormuyor the hardest part,scientist,clocks en sevdiğim şarkıları viva la vida da .. Hayranlık Besliyor bütün şarkıları güzel bence tabi ^^

[central] [/central]
[central][/central]

En Yukarı Git
17 Arl 2010 21:33
Mari
Eternal Sailor Moon
Eternal Sailor Moon

Teşekkür: 417

Mari
Eternal Sailor Moon
Alıntıyla Cevap Gönder
ehm şimdi şöyle oluyor
.
.
.
ben üzgün oluyorum
sonra bi tane coldplay şarkısı açıyorum - yellow haricinde
coldplay dertlerime ortak oluyor.
mutlu mesut yaşıyoruz.

ben hala üzgün oluyorum o ayrı.

look at all of the damage you've done in time

En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et  
11 Arl 2011 0:45

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [ 9 mesaj ]  

Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız