Mirkelam
Sailor Moon Forum -> Müzik, Sinema ve Diziler -> Türk Sanatçılar
 
Yazar
Mesaj
*Ai Shingami*
Alışıyorum Galiba?
Alışıyorum Galiba?Kayıt: 11 Tem 2009
Mesajlar: 122
Cinsiyet: Kız
Nerden: Venüs
Teşekkür: 2

Durumu: Çevrimdışı

*Ai Shingami*
Alışıyorum Galiba?
Mirkelam Konu: Mirkelam
Alıntıyla Cevap Gönder
Şanlıurfa'nın köklü bir Türkmen ailesinden gelen Mirkelam, Şanlıurfa eski milletvekili Ferit Aydın Mirkelamın yeğenidir. Adını Orta Asya'daki Fergana Ovası'ndan alır.

Babası avukat Nazım Mirkelam, ut ve piyano çalar. "Gül ağacı değilem, her gelene eğilem" şarkısının bestecisi İzmir Milletvekilliği ile senatörlük yapmış Necip Mirkelamoğlu da ailedeki müzisyenlerden.

Çoğu yayımlanmayan polisiye ve bilimkurgu romanları yazmış, adliyede gördüğü bir evrak çantasından etkilenerek eşini, dostunu ve oğlu Fergan'ı oynattığı Kara Çanta adında bir soygun filmi çekmiş bir babadır Nazım Bey. Ama eşinden ayrıldığı için oğluyla çok yakın olamazlar, annesi ve anneannesi tarafından büyütülür Fergan Mirkelam.

İlkokulu Fındıkzade Çapa, ortaokulu Özel Kalamış, liseyi Fenerbahçe Lisesi'nde okur. Beste yapmaya ortaokulda, şarkı söylemeye Saint Joseph Lisesi'nin orkestrasında başlar. 1984'te Yıldız Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği'ni kazanır. Üniversite yıllarında Ortaköy sokaklarında yürür, duygularını tartmasını, şiir yazmasını hep orada deniz kenarında öğrenir. 1990 yılında mezun olur.

Çocukluk hayali balıkçılıktır. Mühendisliği sevmez. Tezgâhtarlıktan fabrika işçiliğine kadar yapmadığı iş kalmaz. Bir müddet radyolarda DJ'lik de yapar.


1986 yılında, Marmaris'te bir yaz gecesinde, Kayahan konserden çıkmış, yanında ekip arkadaşları, iskelede gitarıyla bir şeyler çalmakta. Yirmi yaşında olan Mirkelam yaklaşır yanlarına, "Ben de bir şey çalabilir miyim?" der. Gitarı alır, çalar ve söyler: "İstanbul'da bir barda / Bir bardak şarap yanımda...". İskender Paydaş çok sever şarkıyı. İstanbul'da birbirlerinin izini kaybetseler de, Fergan Mirkelam kaderini değiştirecek bu tanışmanın peşine düşer, Paydaş'ı arar, bulur. Daha sonra 1986 yılında Kayahan Acar'la Eurovision Türkiye elemelerine katıldı. Emel-Erdal albümünde “Alaturka Benim Canım” adlı şarkısıyla, Burak Kut'un albümünde üç şarkısıyla yer aldı. Aralarında Nazan Öncel'in de bulunduğu birkaç sanatçıya geri vokal yaptı. 1990 yılında “Karşılıksız Çek” adlı şarkısıyla Kuşadası Altın Güvercin Yarışması'na katıldı ve ikinci oldu. 1994 yılında Best FM'de DJ olarak çalıştı.


İskender Paydaş ile tanıştıktan sonra şarkıları da değerini bulur. Tarkan'ı da ünlü yapan İstanbul Plak'ın sahibi Mehmet Söğütoğlu'na "Bizim böyle şarkılarımız var, satmayabilir, seni kurtarsın, biz de müzik yapmaya devam edelim yeter" derler. Hedefleri mütevazıdır.

29. yaşgününde, 20 Mayıs 1995'te, Kayahan'ın programına konuk olur Mirkelam ve koşar adam olarak girer gündeme. Umur Turagay'ın klibi, Serra d'Autry'nin yarattığı imaj ve İskender Paydaş'ın sihirli düzenlemesiyle Her Gece bir gecede dillere dolanır. Henüz albüm çıkmamıştır bile. 12 Kasım 1995 tarihinde çıkardığı albümü ile çok iyi bir satış grafiği yakaladı : kendi adını taşıyan albüm bir günde 200 bin, toplamda 750 bin satar. Ali Kırca 1995 yılında "90'lar Türkiye'sinin plastik kahramanlarının sonuncusu... Koşuyor koşuyor bir yere varamıyor" diye yazmıştı.


İkinci ve üçüncü albümlerini İskender Paydaş'sız yapar. 2001 yılında ikili yeniden bir araya gelir ve yine parlayan şarkılar çıkar ortaya, AB'ye hitaben "Kokoreç" dillere dolanır, terk eden sevgililer için ise "Unutulmaz".

2004'te en depresif albümünü yapar : "Kalbimde Parmak İzin Var". Arada "Aşkımsın" gibi kıpırtılı şarkılar vardır ama "Katilimsin" daha baskındır.

2006'nın bitmesine birkaç gün kala, Mirkelam DMC - Pasaj Müzik etiketiyle çıkan albümün adı "Mutlu Olmak İstiyorum" ile döndü.


Şarkı Söylemek Lazım adlı müzik düeti yarışmasına Didem Uzel'in koçu olarak katıldığı yarışma da pek de favori bir çift olarak gösterilmeyen Didem Uzel - Mirkelam çifti finale kadar gelmiş ve 3. olmuştur.

Teşekkür ederim Sailor Daydream =)(=
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
26 Tem 2009 18:42
Psylocke
Venus Fan
Venus Fan

Avatar

Yaş: 32
Kayıt: 10 Şub 2008
Mesajlar: 653
Teşekkür: 64

Durumu: Çevrimdışı

Avatar
Psylocke
Venus Fan
Mirkelam Konu: Yanıt: Mirkelam
Alıntıyla Cevap Gönder
çocukluğumun şarkıcılarından.bir favorisi vardı onu gören herkes aynısını kendine yaptırmaya başladı.sokakta geçen siyah beyaz bir klibi vardı bu yüzden ben her gece ben her gece üzülmüşüm Gülücük Dağıtıyor çocukken hoşuma giderdi.

http://myanimelist.net/profile/Marvelgirl
animelist aldım yuhaa ^ . ^
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
21 Ağu 2009 20:05
xLowemex
Süper Üye
Süper ÜyeYaş: 27
Kayıt: 28 Hzr 2009
Mesajlar: 816
Nerden: İstanbul
Teşekkür: 59

Durumu: Çevrimdışı

xLowemex
Süper Üye
Mirkelam Konu: Yanıt: Mirkelam
Alıntıyla Cevap Gönder
Mirkelamı dinlemem ama kendisini çok severim çünkü çok çekiçi Çok MutluSSF

Spoiler:
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et  
21 Ağu 2009 21:25
kang hoo
Master Otaku
Master OtakuYaş: 27
Kayıt: 02 Hzr 2009
Mesajlar: 449
Cinsiyet: Kız
Nerden: kore-seul-se7enin evi-yanı (demek için kendimi yırtsamda..istanbul)
Teşekkür: 76

Durumu: Çevrimdışı

kang hoo
Master Otaku
Mirkelam Konu: Yanıt: Mirkelam
Alıntıyla Cevap Gönder
severim kendilerini Çok Mutlu


CHOİ OPPA SARANGEE!
En Yukarı Git
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder  
30 Ağu 2009 15:20
 
Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa) [ 4 mesaj ]  

 
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız